Daniil Medvedev a reușit o calificare la limită în sferturile de finală ale turneului ATP Masters 1000 de la Monte Carlo, după ce l-a învins în trei seturi pe Alexander Zverev (16 ATP), scor 3-6, 7-5, 7-6(7).

Daniil MedvedevFoto: Mark J. Terrill / AP / Profimedia

Daniil Medvedev, victorie dificilă cu Alexander Zverev la ATP Monte Carlo

După un parcurs excelent în acest an, încununat cu titlurile de campion de la Rotterdam, Doha, Dubai și Miami, Medvedev a avut o partidă foarte dificilă cu germanul Alexander Zverev.

Primul set i-a aparținut lui Zverev, care nu i-a oferit mari șanse jucătorului aflat pe locul al cincilea mondial.

În setul secund, Medvedev și-a revenit și a reușit să se impună înainte de tiebreak.

Nu la fel s-a întâmplat și în al treilea set, decis în cele din urmă la tiebreak în favoarea rusului, după 9-7.

În sferturile de finală, Daniil Medvedev îl va întâlni pe danezul Holger Rune (9 ATP).

Monte Carlo Masters are loc în perioada 9-16 aprilie, pe zgură, are premii totale în valoare de €5.779.335, Novak Djokovic este principalul favorit, iar campionul ultimelor două ediții este Stefanos Tsitsipas.