Simona Halep, Rafael Nadal și Nick Kyrgios au obținut luni calificarea în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Wimbledon 2022Foto: wimbledon.com

Wimbledon 2022 - Cele mai importante evenimente de luni, 4 iulie, de la All England Club

22:55Rafael Nadal a condus cu 5-2, Botic van de Zandschulp a revenit și a împins setul al treilea în tiebreak, dar ibericul s-a impus cu 8-6 și s-a calificat în sferturi la Wimbledon.

21:57Rafael Nadal se impune fără emoții și în setul secund al meciului cu Botic van de Zandschulp, scor 6-2.

21:23Rafael Nadal câștigă primul set reușind să facă break în gameul al zecelea, scor 6-4.

20:38A început și ultimul meci al zilei de pe Terenul Central: Rafael Nadal (2) vs Botic van de Zandschulp (25 ATP).

20:37Ajla Tomljanovic (44 WTA) a trecut după două ore și 36 de minute de luptă de Alize Cornet (cea care a învins-o în runda precedentă pe Iga Swiatek), scor 4-6, 6-4, 6-3. Australianca va juca în sferturi cu Elena Rybakina (favorită 17).

20:35Amanda Anisimova (favorită 20) o învinge în două seturi, scor 6-2, 6-3, pe Harmony Tan (sportivă care a eliminat-o în runda inaugurală pe Serena Williams). În sferturi, americanca va da peste Simona Halep.

20:15Simona Halep se impune după fix o oră împotriva ibericei Paula Badosa, scor 6-1, 6-2. Sportiva noastră s-a calificat în sferturi la Wimbledon 2022.

19:57Amanda Anisimova se impune categoric în primul set al meciului cu Harmony Tan, scor 6-2.

19:52Ajla Tomljanovic împinge confruntarea cu Alize Cornet în set decisiv, după ce l-a câștigat cu 6-4 pe al doilea.

19:39Simona Halep a avut nevoie de doar 24 de minute pentru a câștiga primul set al meciului, scor 6-1.

19:15Pe Terenul Central a început meciul dintre Simona Halep și Paula Badosa.

18:56Taylor Fritz (favorit 11) trece fără emoții de austriacul Jason Kubler, scor 6-3, 6-1, 6-4. Americanul va juca în runda următoare cu învingătorul meciului dintre Rafael Nadal (2) și Botic van de Zandschulp.

18:50Nick Kyrgios s-a calificat în sferturi după trei ore și 10 minute de joc cu Brandon Nakashima, scor 4-6, 6-4, 7-6(2), 3-6, 6-2. Pe Centralul londonez urmează meciul dintre Simona Halep și Paula Badosa.

18:48Alize Cornet, care a eliminat-o pe Iga Swiatek în runda precedentă, câștigă primul set în meciul cu Ajla Tomljanovic, scor 6-4.

18:31Kyrgios și Nakashima au ajuns în setul decisiv.

17:43Cristian Garin a reușit să revină de la 0-2 la seturi și să-l învină pe Alex De Minaur, favorit 19 la Wimbledon. A fost 2-6, 5-7, 7-6(3), 6-4, 7-6(10-6) pentru sportivul din Chile după un meci de patru ore și 34 de minute.

17:36Nick Kyrgios trece în avantaj pe tabelă: a câștigat manșa cu 7-6(2), iar acum conduce cu 2-1 la seturi în meciul cu Brandon Nakashima din optimi. Se joacă de o oră și 55 de minute.

17:35Echipa Raluca Olaru / Nadiia Kichenok a fost eliminată în optimi de principalele favorite, Elise Mertens și Shuai Zhang, scor 6-4, 6-3.

16:46Nick Kyrgios a reușit să profite avantajul singurului break consemnat în set, iar manșa i-a revenit cu 6-4. Este 1-1 la seturi între australian și americanul Brandon Nakashima. Meciul de pe Centralul londonez a început de o oră și 5 minute.

16:31Elena Rybakina este în premieră în sferturile de la Wimbledon: 7-5, 6-3 cu Petra Martic, după un meci care a durat o oră și 20 de minute.

16:07Americanul Brandon Nakashima a câștigat primul set al partidei cu Nick Kyrgios, scor 6-4. Manșa a durat 28 de minute. După terminarea acestui meci, pe Centralul londonez va juca Simona Halep cu iberica Paula Badosa.

15:56După mai multe răsturnări de scor, Rybakina se impune până la urmă în primul set: 7-5. Este primul set pierdut de Martic la această ediție a Wimbledonului. Manșa a durat 47 de minute.

15:34Elena Rybakina (favorită 17) a condus cu 3-0 în debutul partidei cu Petra Martic. Croata a revenit și a câștigat patru gameuri la rând.

14:45De Minaur și-a mărit avantajul de pe tabelă. El a câștigat cu 7-5 manșa, iar acum conduce cu 2-0 la seturi în meciul cu Cristian Garin.

13:49După 40 de minute, Alex De Minaur (favorit 19) a câștigat lejer primul set al partidei cu Cristian Garin (43 ATP), scor 6-2.

13:05Au început primele partide ale zilei de luni de la All England Club.

12:39Partida dintre Simona Halep și Paula Badosa va fi a doua a zilei de pe Terenul Central (după Brandon Nakashima vs Nick Kyrgios) și va începe undeva în jurul orei 17:30. Meciul va fi transmis în format LiveTEXT pe HotNews.ro și în direct pe Eurosport.

12:39Se mai dispută luni în cadrul optimilor de finală de la All England Club