Calificată în sferturile de finală de la Wimbledon după o victorie entuziasmantă (6-1, 6-2 vs Paula Badosa), Simona Halep a aflat numele adversarei pe care o va întâlni în runda următoare.

Simona HalepFoto: PA Images / Alamy / Alamy / Profimedia

Simona Halep - Amanda Anisimova, în sferturi la Wimbledon 2022

Astfel, Halep va da în runda următoare peste Amanda Anisimova (favorită 20). Sportiva din SUA a trecut în optimi de franțuzoaica Harmony Tan (115 WTA, a eliminat-o pe Serena Williams în runda inaugurală), scor 6-2, 6-3. Meciul a durat o oră și 14 minute.

Pe parcursul competiției de la All England Club, Anisimova le-a mai învins pe Yue Yuan (152 WTA), Lauren Davis (102 WTA) și Coco Gauff (12 WTA, favorită 11).

Simona Halep vs Amanda Anisimova 2-1

Simona și Amanda s-au mai întâlnit de trei ori, iar sportiva noastră s-a impus în ultimele două confruntări.

2022, Bad Homburg: 6-2, 6-1 pentru Halep

2020, Roland Garros: 6-0, 6-1 pentru Halep

2019, Roland Garros: 6-2, 6-4 pentru Anisimova.

Cine este Amanda Anisimova

Amanda s-a născut la 31 august 2001, la Freehold, New Jersey (SUA). A început să joace după ce a mers zilnic la antrenamentele surorii sale. Până acum, a adunat 132 de victorii în întreaga carieră și a înregistrat 73 de înfrângeri.

Are în palmares două trofee WTA: Bogota (2019) și Melbourne (2022). A mai ajuns în finala turneului de la Hiroshima (2018).

În prezent, Anisimova ocupă poziția 25 în ierarhia mondială. Cea mai bună clasare a carierei a fost locul 21 WTA, în octombrie 2019. De-a lungul timpului a strâns din tenis $3.392.424.

Sursă foto: Alastair Grant / AP - The Associated Press / Profimedia