​​Rafael Nadal a făcut luni pasul în sferturile turneului de la Wimbledon, după ce a trecut în trei seturi de Botic van de Zandschulp. Ibericul a înregistrat astfel victoria cu numărul 309 a carierei la turneele de Grand Slam.

Cap de serie nr. 2 pe iarba de la All England Club, Rafa a avut nevoie de două ore și 23 de minute pentru a-l învinge pe olandezul clasat pe locul 26 în ierarhia mondială, scor 6-4, 6-2, 7-6(6).

Pentru un loc în semifinalele Grand Slamului londonez, Nadal se va duela cu Taylor Fritz (14 ATP, favorit 11).

În ultimul meci direct, americanul s-a impus în finala de la Indian Wells și a pus capăt unei serii de 20 de victorii consecutive pe care ibericul le reușise în primele trei luni din 2022.