Simona Halep și-a respectat statutul de favorită și a câștigat partida cu Sorana Cîrstea din optimile de la Indian Wells. La finalul disputei (6-1, 6-4, după o oră și 22 de minute), Simona a vorbit despre adversară, făcându-i acesteia o caracterizare.

Simona HalepFoto: ROB PRANGE / AFP / Profimedia

Mesajul Soranei Cîrstea după ce a fost eliminată de Simona Halep

Simona Halep despre Sorana Cîrstea: O jucătoare excelentă

După meciul câștigat în optimile de la Indian Wells, Simona a avut cuvinte de laudă la adresa Soranei.

„Cu siguranță că e o jucătoare excelentă (n.r. Sorana), cred că are cel mai bun sezon al carierei. Asta în condițiile în care e trecută de 30 de ani, ceea ce e și mai impresionant.

Se simte încrezătoare, a avut multe victorii importante, iar jocul e super-super solid, lovește foarte tare.

Nu e niciodată ușor să returnezi mingile acelea, dar am fost tare pe picioare, am deschis unghiurile la momentul potrivit și am fost agresivă când am avut ocazia. Cred că a fost o partidă bună pentru amândouă” - Simona Halep, la Tennis Channel.

Rezumatul partidei dintre Simona Halep și Sorana Cîrstea

Simona Halep - Sorana Cîrstea 2-2

2022, Indian Wells: 6-1, 6-4 pentru Halep

2010, Cincinnati: 6-2, 6-4 pentru Cîrstea

2010, Marbella: 6-4, 7-6(4) pentru Halep

2008, București: 3-6, 6-3, 6-1 pentru Cîrstea.

• Pentru un loc în semifinale, Simona Halep se va duela Petra Martic (79 WTA), după ce sportiva din Croația a trecut de rusoaica Liudmila Samsonova (32 WTA - favorită 28), scor 7-6(6), 6-4.
  • Prin calificarea în sferturi, Simona Halep și-a asigurat un premiu în valoare de 179.940 de dolari şi 215 puncte în clasamentul WTA.
  • Pentru parcursul din deșertul californian, Sorana Cîrstea va primi 94.575 de dolari şi 120 de puncte WTA.
  • În clasamentul WTA Live, Simona Halep a urcat patru locuri (se află pe 22), în timp ce Sorana Cîrstea se află pe 26 (+1 loc).