Simona Halep a câștigat fără prea mari probleme duelul cu Sorana Cîrstea (6-1, 6-4) și s-a calificat în sferturi la Indian Wells. Chiar dacă are 19 victorii consecutive împotriva jucătoarelor din România, fosta lideră mondială a afirmat după meci că este dificil să joace împotriva compatrioatelor ei.

Simona HalepFoto: ROB PRANGE / AFP / Profimedia

Simona Halep, în sferturi la Indian Wells - A câștigat în două seturi duelul cu Sorana Cîrstea

„Îmi place foarte mult să joc aici, este ca acasă, e o plăcere să joc în faţa acestui public şi vă mulţumesc din nou! De fiecare dată încerc să joc cel mai bun tenis al meu aici, pentru că îmi plac condiţiile şi, cu siguranţă, azi nu a fost un meci uşor.

Este întotdeauna greu să joc împotriva unei românce, dar am încercat să tratez acest meci ca pe unul normal şi am reuşit să o fac destul de bine. Chiar dacă mi-am pierdut serviciul în setul al doilea, am simţit că returul meu este destul de puternic, am fost încrezătoare până la finalul meciului şi de aceea am putut termina în două seturi.

Mingea zboară şi mă ajută un pic (n.r. la Indian Wells), am mai multă putere, sare din teren şi îmi place să folosesc 'spin-ul' un pic şi locul. Este liniştit şi fiecare este fericit aici şi îmi dau aceeaşi stare, aşa că vă mulţumesc din nou” - Simona Halep, la interviul de pe teren.

• Pentru un loc în semifinale, Simona Halep se va duela Petra Martic (79 WTA), după ce sportiva din Croația a trecut de rusoaica Liudmila Samsonova (32 WTA - favorită 28), scor 7-6(6), 6-4.
  • Prin calificarea în sferturi, Simona Halep și-a asigurat un premiu în valoare de 179.940 de dolari şi 215 puncte în clasamentul WTA.

• Pentru parcursul din deșertul californian, Sorana Cîrstea va primi 94.575 de dolari şi 120 de puncte WTA.
  • În clasamentul WTA Live, Simona Halep a urcat patru locuri (se află pe 22), în timp ce Sorana Cîrstea se află pe 26 (+1 loc).

2010, Marbella: 6-4, 7-6(4) pentru Halep

2008, București: 3-6, 6-3, 6-1 pentru Cîrstea.

Sorana Cîrstea, ultima jucătoare din România care a învins-o pe Simona Halep - august 2010

Simona Halep are o serie impresionantă de 19 victorii consecutive împotriva jucătoarelor din România. Totul a început contra Mădălinei Gojnea, în 2010, la ITF 100k de la Poitiers, iar de atunci sunt doar victorii pe linie.

De altfel, ultima înfrângere datează din august 2010, atunci când Sorana Cîrstea o învingea în calificările de la Cincinnati pe Simona Halep, scor 6-2, 6-4.

Indian Wells 2022: 6-1, 6-4 cu Sorana Cîrstea

WTA Dubai 2022: 6-3, 6-2 cu Gabriela Ruse

WTA Melbourne 2022: 6-2, 6-1 cu Gabriela Ruse

WTA Cluj 2021: Jaqueline Cristian 6-1, 6-1

WTA Cluj 2021: Gabriela Ruse 6-1, 6-2

Roland Garros 2020: Irina Begu 6-3, 6-4

Praga 2020: Irina Begu 7-6, 6-3

Wimbledon 2019: Mihaela Buzărnescu 6-3, 4-6, 6-2