A doua favorită de la US Open a reușit calificarea în semifinale, Aryna Sabalenka trecând de Barbora Krejcikova (campioana en-titre de la Roland Garros).

Aryna SabalenkaFoto: Ed JONES / AFP / Profimedia

Victoria a venit după un meci de 86 de minute, scor 6-1, 6-4. Este pentru a doua oară în carieră când Aryna ajunge în semifinalele unui turneu de Grand Slam.

În vârstă de 23 de ani, Sabalenka a mai ajuns în penultimul act și la Wimbledon.

Pentru un loc în marea finală de la Flushing Meadows, Aryna Sabalenka se va duela cu marea surpriză a turneului de la New York, Leylah Fernandez (19 ani, Canada, 73 WTA, cea care le-a eliminat până acum pe Naomi Osaka, Angelique Kerber și Elina Svitolina).

De știut:

Până la calificarea în semifinale, Sabalenka a pierdut un singur set, 6-7(4), cu Nina Stojanovici (94 WTA), în runda inaugurală.