VIDEO Leylah Fernandez, în semifinale la US Open - Noua senzație a tenisului a învins-o pe Elina Svitolina după un meci dramatic

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Miercuri, 8 septembrie 2021, 0:27 Sport | Tenis

Leylah Fernandez
La doar 19 ani, Leylah Fernandez s-a calificat în semifinalele de la US Open după ce a furnizat o nouă surpriză: a eliminat-o pe Elina Svitolina, a cincea favorită a competiției de la Flushing Meadows.

Fernandez a condus cu 5-2 în setul decisiv, dar Svitolina nu a renunțat la lupta și a egalat la 5. Seria câștigătoare a Elinei a fost oprită la timp de Leylah (a fost un game foarte echilibrat pe serviciul canadiencei), dar jucătoarea din Ucraina a reușit să împingă disputa în tiebreak. Jucătoarea din Canada a condus cu 4-1, a fost egalată, dar a rămas concentrată și s-a impus cu 7-5.

Aflată pe locul 73 în lume, Fernandez a avut nevoie de două ore și 26 de minute pentru a obține victoria.

Pentru un loc în marea finală, Leylah se va duela cu învingătoarea partidei dintre Aryna Sabalenka (Belarus, a doua favorită) și Barbora Krejcikova (Cehia / cap de serie nr. 8 și deținătoarea trofeului de la Roland Garros).

Elina Svitolina, care are 15 titluri WTA în palmares, a învins-o în optimi pe Simona Halep, scor 6-3, 6-3. Rezumatul partidei dintre Fernandez și Svitolina:

10459 vizualizari

• +4 (6 voturi)
    she did it! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 1:01)

..13 [utilizator]

pai ce muschi trebuie sa ai in capshor ca sa iti tii pulsul si inima si tot corpul ca sa invingi!

bravos!
  • +2 (4 voturi)
    Bănuiesc (Miercuri, 8 septembrie 2021, 2:05)

Timonierul [utilizator]

Dacă continua sa ajungă o mare campioane, evoluează mult peste așteptări
    Felicitări !
  • +2 (6 voturi)
    inca o tanara (Miercuri, 8 septembrie 2021, 5:39)

ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator]

Iata inca o tanara jucatoare cu un mental excelent care se remarca la un turneu de mare slam. Alaturi de Cori Gauff, Ema Raducanu, Iga Swiatek, Belinda Bencic chiar Arina Sabaenka si altele aceasta pare sa fie noua elita a tenisului feminin mondial. Si toate sunt dornice de mari performante si de victorii. Daca le mai pune pe cele de 25-28 de ani care sunt valori incontestabile este cazul sa ne indrebam unde sa mai aiba loc si Halep? Ce sa faca Halep, decat sa se retraga