"Gippsland Trophy" și-a aflat, miercuri, sportivele calificate în sferturile de finală, printre acestea aflându-se și două jucătoare din România: Simona Halep și Irina Begu.

Iga SwiatekFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Iga Swiatek, ultima campioană de la Roland Garros, a părăsit competiția în optimi. Poloneza a fost depășită în două seturi, scor 6-4, 6-2, de Ekaterina Alexandrova.

Dacă ar fi trecut de Alexandrova, Iga ar fi avut ocazia unei reîntâlniri cu Simona Halep (a învins-o pe jucătoarea noastră în optimile de la Paris).

Primele trei favorite ale competiției au obținut victorii, Halep (1), Osaka (2) și Svitolina (3) mergând în sferturi la Melbourne.

Rezultate consemnate miercuri la Melbourne:

Simona Halep (1) vs Laura Siegemund 6-2, 6-4

Ekaterina Alexandrova vs Iga Swiatek (6) 6-4, 6-2

Elise Mertens (7) vs Caroline Garcia 7-6(1), 6-3

Elina Svitolina (3) vs Jelena Ostapenko 6-7(4), 6-3, 6-2

Irina Begu vs Johanna Konta (5) 4-6, 7-6(10), 7-6(4)

Karolina Muchova vs Kaia Kanepi

Elise Mertens (7) vs Elina Svitolina (3).

*Meciurile vor avea loc joi, programul complet urmând să fie anunțat de organizatori.

Despre turneul de la Melbourne

"Gippsland Trophy" se dispută la Melbourne, în perioada 31 ianuarie - 6 februarie 2021. Competiția are loc pe hard, pe tabloul principal sunt 64 de sportive, iar premiile sunt în valoare totală de $565.530.

Halep este cap de serie numărul unu, iar pe lista favoritelor urmează Naomi Osaka (2) și Elina Svitolina (3). Turneul australian face parte din categoria "500".