Darren Cahill, criticat pentru cuvintele adresate Simonei Halep: "A fost umilitor"

de Diana Ene     HotNews.ro
Vineri, 1 noiembrie 2019, 19:36 Sport | Tenis


Darren Cahill
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Antrenorul Darren Cahill a fost criticat de două nume cunoscute ale tenisului britanic pentru cuvintele pe care i le-a adresat jucătoarei sale, Simona Halep, în timpul setului decisiv al meciului pierdut vineri de româncă în faţa cehoaicei Karolina Pliskova (0-6, 6-2, 6-4) în ultimul meci din Grupa Violet a Turneului Campioanelor, relatează BBC, potrivit Agerpres.

Halep a început excelent setul decisiv, în care a condus cu 2-0 şi a avut 30-0 pe serviciul adversarei, dar Pliskova a început şi ea să joace din nou foarte bine şi scorul a devenit în scurt timp 5-2 pentru cehoaică.

În acest set, la 3-2 pentru Pliskova, Halep a apelat la Cahill pentru on-court coaching, iar antrenorul australian a fost foarte nervos. "Ai fost o ruşine pe teren în ultimele trei game-uri", i-a spus Cahill lui Halep.

Jo Durie, una din jucătoarele importante pe care le-a avut Marea Britanie, s-a arătat şocată de felul cum a procedat Cahill şi consideră că reacţia acestuia a fost "umilitoare" pentru Halep.

"Uneori ai nevoie de un impuls, dar mi s-a părut că a fost prea mult", a spus Jo Durie, 59 de ani, care a fost la un moment dat locul 5 WTA.

Britanicul Nigel Sears, care o antrenează pe estoniana Anett Kontaveit (25 WTA), a estimat că Darren Cahill "a avut dreptate din punct de vedere sentimental, dar a folosit cuvinte prea tari".

Simona Halep a ratat calificarea în semifinale la Turneul Campioanelor. Ea a trecut o singură dată de grupe la această competiţie, în cinci participări, la prima ei calificare, în 2014, când a jucat finala.





Citeste mai multe despre   







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12633 vizualizari

  • +20 (28 voturi)    
    Așaa... (Vineri, 1 noiembrie 2019, 19:50)

    Observator roman [utilizator]

    ...acum să-l scoatem pe Cahill vinovat că a încercat s-o trezească la realitate pe Halep!...
  • +13 (15 voturi)    
    Ca antrenor cateodata . . . . (Vineri, 1 noiembrie 2019, 20:15)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . este nevoie sa arati sportivului, pe care il antrenezi,batul! Ce se intampla cu Simona are legatura directa cu faptul ca se gandeste la maritis! E problema ei, dar tare as fi vrut sa o vad pe Simona cea de altadata!
  • -3 (9 voturi)    
    Ipoteza (Vineri, 1 noiembrie 2019, 23:21)

    utilizator1 [utilizator]

    Halep l-a chemat de cel puțin trei ori pe meci in ultima săptămâna. Poate ca Darren s-a saturat Sa mai vina pe teren. Poate ca s a văzut cu contractul semnat pe un an și nu i mai pasa.
  • +2 (4 voturi)    
    Sa-i lasam in pace (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 12:16)

    democtrates [utilizator]

    Cateva raspunsuri:
    1.Atata timp cat Simona nu a fost sprijinita de tara in care traieste(aluzie la dl purtator de cuvant) , face ce vrea in fond sunt banii ei si nu ai nostrii (precum isi iau pensiile nesimtite paramentarii si alesii locali)
    2.Sunt sigur ca Cahill a vrut s-o trezeasca pe Simona cu aceste reprosuri si in fons a avut dreptate perfecta, Simona a jucat lamentabil in primul set
    3. De fapt si Simona a recunoscut ca a gresit,si ca Cahil a avut dreptate.
    Si atunci ce ne tot bagam , lasati-i in pace stiu ei ce fac si cu asta basta. Mult succes Simona mai departe.
  • +1 (1 vot)    
    Alo....redactorii... (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 14:56)

    dandantheman [utilizator]

    Ati pus scorul gresit! Daca era dupa voi, ar fi castigat Simona...dar a pierdut!!!

    Scorul corect a fost 6-0, 2-6, 6-4
  • +1 (1 vot)    
    fara cap (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 15:08)

    dragonic [utilizator]

    o ladam , presa se poarta bine cu ea si EA CE FACE ! nu gandeste in joc , se strecoara castigand la majoritatea turneeelor un joc maxim doua si este bolnava , o doare cotul etc - a avut situatii extraordinare sa castige cel putin 3 turnee anul asta si a procedat la fel - nu asculta sfaturile antrenorului , este interesata daca ai ei de pe tusa aplauda sau nu - nu gandeste si nu cauta solutii optime - asa este este pe banii ei dar isi bate joc de suporterii care o sustin perfect oriunede in lume si ii dezamageste de cele mai multe ori - nu inseamna ca daca real madrid spre exe joaca in campionat joaca pe banii spectatorilor si este o echipa mare - NU - ISI RESPECTA FANII ! nu poti fi castigatoare mereu , DAR nu inseamna ca poti fi batuta de locul 150 cand TU esti pe locul 1 - nu este in stare sa vada cum se comporta primii 4-5 jucatori de la baieti ?????!!!! se comporta corect si dau tot ce pot -- nu scriu mai mult ca ma plictiseste dar cautati in urma si o sa vedeti ca este corect ce spun --------- nu laudati ca pe hagi un produs ziaristic care a ajuns rege ca nici el nu stie - a jucat in spania 4-5 meciuri , se da lovit 1 an , il aduna lucescu si joaca in LIGA 2 la brescia , pleaca lucescu in turcia il ia si pe el si gata - ca a marcat un gol doua mai altfel intra in normal doar juca pe teren nu batea popice - asa ca mai usor cu tupeistii si apoi vom mai vedea
  • +1 (1 vot)