Dominic Thiem (8 ATP) s-a calificat în finala Masters-ului de la Indian Wells, după o victorie în trei seturi cu Milos Raonic (14 ATP). Austriacul s-a impus cu 7-6(3), 6-7(3), 6-4 la capătul unui meci care a durat două ore și 34 de minute.

Pentru Thiem este prima victorie obținută în fața jucătorului canadian. În precedentele două confruntări directe, austriacul nu câștigase nici măcar un set.

În ultimul act de la Indian Wells, Dominic Thiem se va duela cu Roger Federer, care beneficiat de retragerea lui Rafael Nadal înaintea partidei din semifinale. Spaniolul a acuzat o accidentare la genunchiul drept.

Thiem și Federer s-au mai înfruntat de patru ori de-a lungul timpului, împărțindu-și victoriile. Ultima confruntare a fost câștigată de Federer, anul trecut, în faza grupelor de la Turneul Campionilor (scor 6-2, 6-3).