Final de drum: Darren Cahill a anunțat că renunță la colaborarea cu Simona Halep / "Am fost atât de norocoasă să particip în călătoria aceasta alături de tine", spune liderul mondial

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 9 noiembrie 2018, 21:48 Sport | Tenis


Darren Cahill si Simona Halep, la final de drum
Foto: Instagram
Darren Cahill a făcut un anunț mai puțin așteptat în lumea tenisului, antrenorul australian precizând că nu va mai continua și în 2019 colaborarea cu Simona Halep, liderul ierarhiei WTA. Pe contul personal de Instagram, Cahill a spus și de ce a ajuns la această decizie: motive familiale.

Ce a spus Darren Cahill

"Aş vrea să anunţ că nu voi mai continua parteneriatul cu Simona în 2019 strict din motive familiale. După ce m-am gândit mult şi am discutat mult, după mulţi ani cu peste 30 de săptămâni pe drumuri departe de familie, am decis să iau un an sabatic, pentru a fi mai mult alături de copiii mei. Mulţumesc Simonei pentru patru ani minunaţi. Personalitatea ei, etica ei, generozitatea şi profesionalismul au făcut să fie o plăcere să fiu antrenorul ei. Este o tânără minunată şio persoană pe care o respect enorma, ceea ce înseamnă mai mult decât orice rezultat. Practic am avut serviciul de vis şi îi mulţumesc că a făcut posibil acest lucru. Îi urez lui Simo să continue cu succesul şi abia aştept să o susţin anul viitor. O menţiune specială pentru Theo Cercel, Andrei Cristofor şi Virginia Ruzici, cărora le mulţumesc pentru sprijin, încredere, prietenie şi munca minunată. Şi în final, fanilor români. Sunteţi cei mai tari. Mulţumesc că aţi adoptat un australian şi l-aţi făcut să se simtă ca unul de-al vostru. Mulţumesc" - Darren Cahill, citat de News.ro.

Postarea lui Darren Cahill

View this post on Instagram

I would like to announce that Simona and I will not be continuing our partnership in 2019 purely for family reasons on my part. . After much thought and discussion, and many years with 30 plus weeks on the road away from my family, I’ve decided to take a 12 month break from coaching to be home more for support as our children enter important stages of their lives with the final year of high school, sports and college preparations all becoming more time consuming. . I’d like to thank Simona for the last 4 amazing years. Her understanding, personality, work ethic, generosity and professionalism made it a pleasure to stand by her side as her coach. She’s a young woman of total class and someone I respect greatly which is something more important than any result achieved. . Basically, I had the dream job and I want to thank her for making it that way, and the opportunity to work with someone so talented and dedicated. . I wish Simo and her team nothing but continued success and I look forward to supporting her from the sidelines next year. . A special mention to Theo Cercel, Andrei Cristofor and Virginia Ruzici for all of the support, belief, friendship and great work through the years. . And finally, to the Romanian fans that show unwavering passion and support for their girl. You guys rock, seriously. Thanks for adopting this Aussie as one of your own for the last 4 years and making me feel welcome in your country. Mulțumesc ❤️ . I will continue to work with the ESPN team at the AO, Wimbledon & US Open tournaments in 2019. . Cheers, Darren

A post shared by Darren Cahill (@dc10s) on


Răspunsul Simonei Halep pe Instagram

"Îţi mulţumesc atât de mult Darren Cahill pentru munca imensă şi incredibilul suport pe care mi l-ai acordat în ultimii patru ani. Am fost atât de norocoasă să particip în călătoria aceasta alături de tine. Îţi urez ţie şi familiei toate cele bune şi sper să ne vedem curând" - Simona Halep.

Darren Cahill a mai precizat că va continua să lucreze cu ESPN în 2019 pentru Australian Open, Wimbledon şi US Open.

Halep a început colaborarea cu Cahill în 2015, după ce a lucrat anterior cu antrenorul australian în cadrul programului Adidas de dezvoltarea a carierei tinerilor jucători.

"Mi se pare că e normală (n.r. decizia). Au mai fost situaţii d-astea. Se întâmplă, ea nu mai are nevoie de antrenor. Poate să stea şi fratele ei acolo, şi mama, şi tata, nicio problemă. Nu înţeleg, ce atâtea discuții?!

E prima oară când se întâmplă aşa ceva? Nu ştiu, mi se pare normal, că e ca un cuplu, nu? Poate să fie oricine în locul lui, e uşor să fii antrenorul lui Halep, e numărul 1 mondial", a declarat Ilie Năstase pentru Prosport.


Citeste mai multe despre   

















6421 vizualizari

  • -4 (32 voturi)    
    din pacate (Vineri, 9 noiembrie 2018, 21:58)

    robertto_ [utilizator]

    de acum incepe sa intre pe panta descendenta!
    mi-e teama sa nu iasa din primele 10 pana la sfarsitul anului viitor!
    • +13 (13 voturi)    
      casandre (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 8:56)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui robertto_

      dintr-astea au fost tot timpul în cariera simonei. ce e cert e că ea a depășit 250 de săptămâni consecutive în top 10, o chestie pe care au reușit-o foarte puține alte jucătoare. în treacăt fie spus, la nivelul ei, e relativ ușor să se păstreze în top 10, chiar dacă hernia de disc și lipsa lui darren îi vor afecta puternic sezonul. 3500 de puncte le poate face în vreo 5 turnee. oricum, să nu uităm că angie kerber, după un 2016 de excepție, a terminat 2017 pe 22, pentru ca în 2018 să revină pe 2, cu un slam câștigat
    • +9 (11 voturi)    
      haha! (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 11:32)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui robertto_

      s-o crezi tu, așa s-a zvonit și când s-a depărțiti de antrenorul preceden, dar de atunci a devenit number 1 și a cucerit un GS.
  • -4 (30 voturi)    
    S-o fi saturat omul ! (Vineri, 9 noiembrie 2018, 22:03)

    gigiN [utilizator]

    Urmeaza ...antrenorul stere.
    • +7 (15 voturi)    
      dar tu de răutățile gratuite (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 8:57)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      nu te saturi niciodată
      • -4 (10 voturi)    
        Exista un sambure (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 9:19)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui berenger

        Uite la FCSB, deci se poate !
        • +5 (5 voturi)    
          Vrei sa spui Steaua (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 18:10)

          ids [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Mai bine ai avea grija de potaile tale ca anu’ asta jucati la retrogradare.
          • -5 (7 voturi)    
            Nu ma pasioneaza ce spui (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 18:25)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui ids

            Orice inept care loveste mingea cu piciorul nu este sportiv!
            Handbalistii, baschetbalistii, voleibalistii sunt Sportivi !
            Plimba ursu ca rugineste lantul cu ciobenii tai FCSB, sau maidanezii de Stefan cel Mare
            • +5 (7 voturi)    
              Sigur (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 18:35)

              Anges [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              Poti sa ne spui ce mare realizare ai tu la viata ta de iti permiti sa-i judeci pe altii si sa faci misto de ei? Ma rog, in afara de aruncatul cu soparle prin comentarii...
              • -6 (6 voturi)    
                Biserica joaca fotbal (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 19:09)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui Anges

                Unde este coechipierul @altiro ?
                • +4 (4 voturi)    
                  Man, (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 19:48)

                  Anges [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                  you’ve got an obsession!
                  Nu vorbeste nimeni de biserica in afara de tine, nu e niciun altiro pe aici si habar n-are nimeni cine e, da’ tu o tot dai pe langa subiect, ca de obicei, si te umpli de minusuri.
                  • -5 (5 voturi)    
                    Toate Subiectele cu boruu (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 20:41)

                    un domn [utilizator] i-a raspuns lui Anges

                    Te aveau in duet cu @altiro..te rog nu o da de gard
                    • +3 (7 voturi)    
                      Hai ca mi-am adus aminte de tine (Duminică, 11 noiembrie 2018, 9:31)

                      Anges [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                      Tu esti ala care nu prea stie romaneste si ti-am zis ca simt accent rusesc. Dupa cum vad ca scrii cioban inca ai probleme cu trecerea de la chirilice la latine. Ce sa zic gospodin, deja mirosea a votca ruseasca pe aici, era normal sa apari si tu cu Suhoiurile tale fara legatura cu subiectul. Hai, dasvidania, ca ne imprietenim prea tare.
                      • -5 (5 voturi)    
                        @anges, anges mai cheama ti (Duminică, 11 noiembrie 2018, 11:47)

                        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Anges

                        Si un caine, schelai intr un fals similar cu zgomotul produs de aplicarea unor unghii pe o tabla scolara....tu, @altiro si alte cozi de torpor sunteti in slujba URSS, prin ceea ce propovaduiesti
                        • +3 (5 voturi)    
                          Cratima, gospodin Mazeta (Duminică, 11 noiembrie 2018, 12:27)

                          Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                          @ un domn sau cum te-o mai chema. Mi-e teama ca cine tipa uite rusii are sange de mujic in el.
                          Invata mai bine romaneste; vezi cratima lipsa de 2 ori, dezacord ("tu, @altiro, si alte cozi" propavaduiti nu propavaduiesti si "torpor".
                          Pana atunci lasa-ne cu aberatiile tale din alta lume. Ce legatura au postarile tale cu Darren si Simona!? De aici se vede ca esti venit cu alta agenda.
                    • +6 (6 voturi)    
                      Domnul Mazeta (Duminică, 11 noiembrie 2018, 11:12)

                      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                      Confirm ca bati campii. Pe articolul HN "Biserica ortodoxă a Rusiei rupe legăturile cu Patriarhatul Constantinopolului " Anges a a comentat despre deznationalizarea romanilor din Ucraina fara nicio referinta la BOR; tu ai replicat fara nicio legatura ca e un SS din oastea domnului si ca lucraza in tandem cu altiro. Si atunci ca si acum nu era nici un altiro in comentarii. Si atunci ca si acum postam si eu, m-a revoltat comportamentul tau si ti-am raspuns. Cine vrea sa vada adevarul sa caute articolul in arhiva. Oricum e clar ca nu stii decat sa bagi fitile, ceea ce imi aduce aminte ca stil de Mazeta, care a cam disparut exact cam de cand ai aparut tu.
                      • -4 (4 voturi)    
                        Regret ca nu am Referinte (Duminică, 11 noiembrie 2018, 12:18)

                        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

                        Sa iti expun tandemul @anges si @altiro, insa ma Simt Onorat ca Ti Am Ramas in Cap !
                        Cu respect
                        Un domn
                        P.s cei mentionati de mine sunt toba de citate si pilde Bisericesti care le plaseaza partinitor, nu educativ sau smerit pentru suflet si minte !
                        • +2 (4 voturi)    
                          Lasa-ne gospodin Mazeta! (Duminică, 11 noiembrie 2018, 17:35)

                          ids [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                          Transpiri comunism si manipulare ieftina ruseasca prin toti porii. Regreti ca n-ai dovezi? Nu mai regreta! Abtine-te sa comentezi daca n-ai dovezi; e simplu! O arzi aiurea cu nu stiu ce altiro si nu stiu ce citate care nu stii pe unde apar; ai deja 2 articole la care te bagi fara nici o baza. Deocamdata tu esti ala dovedit mincinos.
                          Si stii ce e frumos? Ca Anges a zis ca nu stii sa romaneste si cand i-ai dat replica exact asta s-a vazut. Pasol na turbinca ta comunista! O sa te demasc de acum oricand apari.
                          • -1 (1 vot)    
                            Iarba sau Pufoaika ? (Duminică, 11 noiembrie 2018, 19:22)

                            un domn [utilizator] i-a raspuns lui ids

                            Amandoua sunt in meniul tau ?
  • +15 (27 voturi)    
    Frumos (Vineri, 9 noiembrie 2018, 22:35)

    VARCIOROVA [utilizator]

    Este un lucru neobisnuit in aceasta lume a sportului in care se "mananca" unii pe altii sa vezi o despartire atat de fair play.
    Adevarul este ca si aceasta fata (Simona) este neobinuit de "NORMALA"
    Succes Simona in continuare.
  • +17 (21 voturi)    
    Sanatate si (Vineri, 9 noiembrie 2018, 23:15)

    paonipao [utilizator]

    succes Simona Halep!
    Sper sa nu ne anunti in 2019 ca te retragi din tenis!
  • +16 (34 voturi)    
    Pacat ! Pacat pt ca urmeaza poate cel mai greu (Vineri, 9 noiembrie 2018, 23:48)

    Susufler0 [utilizator]

    an al Simonei de cand a ajuns in elita tenisului !
    Cu o hernie de disc nerezolvata , trebuind sa apere o finala de grand slam si castigarea Roland Garrosului plus inca peste o mie de puncte in turnee premier five.

    Si toate astea fara un antrenor de valoarea lui Darren Cahill !

    PS. Va fi complicat dar simplu pt hateri ! Sa-i vedeti cum vor aparea din pamant din iarba verde pe cei care au stat ascunsi aproape un an, asteptand o conjunctura "favorabila", care, iata !, a venit.
    • -1 (11 voturi)    
      ”spiritul” (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 12:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      românesc (cărcoteala fărăr rost pe stilul ”să moară și capra vecinului”) pute de trăznește deja, mai jos, la @Nissan, având un exemplu concludent.
      • -8 (8 voturi)    
        Prostia (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 14:12)

        Nissan [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Prostia in cazul tau si pute a romanche amnezic plecat dintr-un apartament imputit si doare cand iti vede cineva logica. Ce-are a face subiectul in discutie cu complexele tale?
  • -10 (18 voturi)    
    Mentalitate (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 5:49)

    Nissan [utilizator]

    Nu s-a putut adapta ca mentalitate la Cahill. Nu vrea decat sa stea la Constanta cu familia pe o gramada de bani.
    A dus-o la Agassi, a incercat sa imprime alt aer. Nu merge. E mai mult alegerea ei de a nu schimba nimic. Ce poti sa spui daca asa a castigat 30 milioane? Pacat ca la capitolul imagine nu a atins acelasi nivel.
    • 0 (16 voturi)    
      4 ani (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 10:58)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui Nissan

      de colaborare, un fapt foarte rar în lumea sportului, colaborare concretizată în 2 ani cu locul 1 și cu slam câștigat, și apoi vine miticul de pe canapea și trage concluzia că nu s-au potrivit deloc.
      • +5 (7 voturi)    
        Mai subtire cu fitilele (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 18:19)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui berenger

        ...intre ragateni si ardeleni. Stii tu ca e mitic su ca sta pe canapea!?
        Asta ca tot virbim de o mitica din Constanta.
        • +4 (6 voturi)    
          Mda (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 18:24)

          Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

          Miroase a votca ruseasca marca berenger.
    • -2 (8 voturi)    
      Nissan inseamna Rasarit de Soare (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 16:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nissan

      Insa tu ai ramas la Rasarit de Intunecat
  • -9 (15 voturi)    
    Concediat politicos (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 6:23)

    gugulescu123 [utilizator]

    "spending more time with my family" e formula standard pentru "am fost concediat".

    Cine stie pe ce motiv...
    • -2 (14 voturi)    
      de fapt (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 8:44)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui gugulescu123

      se știe motivul (și nu avem niciun motiv rezonabil să nu-l credem). dar așa e românul: preferă să facă speculații de doi bani decât să se informeze și să gândească fără reavoință
      • -6 (6 voturi)    
        Traiasca si infloreasca (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 14:41)

        Nissan [utilizator] i-a raspuns lui berenger

        Genul lui berenger: totul e minunat si cine indrazneste sa se atinga de ea, devine dusmanul poporului. Suficienta ardeleneasca.
        • +4 (4 voturi)    
          Altu’ (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 18:29)

          Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui Nissan

          Si tu prietene, de unde stii ca berenger e ardelean!? Tare mi-e ca gavariti amandoi p-aceeasi limba.
      • +5 (5 voturi)    
        N-as zice tot romanul (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 18:13)

        ids [utilizator] i-a raspuns lui berenger

        Ia uita-te la comentarii. Apropo, tu ce esti?
  • +12 (12 voturi)    
    Nu ati inteles nimic . . . (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 6:57)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . voi astia care comentati fara sa fi avut habar ce sacrificii enorme trebuiesc facute, atunci cand faci sport de perfomanta, indiferent in care sport. Sotia mea si acum i-mi reproseaza anii, multi ani, in care m-am ocupat de sport si nu de familie. Si zau ca ii dau dreptate pentru ca am facut sport de multe ori pentru o masa pe zi sau o iesire in strainatate, de unde veneam acasa cu un kg. de cafea si niste fleacuri pentru copii. Si asta doar daca reuseai sa pacalesti vama si sa treci granita cu ceva bani romanesti la tine. Cea mai mare diurna in valuta pe care am primito a fost de doi dolari pe zi! Cu banii astia nici strada nu indrazneai sa o treci cu capus sus! Asa ca il inteleg perfect pe Darrin!
    • -9 (11 voturi)    
      asa e! (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 9:02)

      trandafil [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      sportul cere sacrificii!
      Nici macar sa inveti ca lumea limba romana nu mai ai timp...
      • +5 (5 voturi)    
        La varsta mea . . . (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 15:34)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

        . . . apreciez ca stiu inca sa scriu romaneste. Ca mai scap un trebuiesc in loc de trebuie, asta poate datorita faptului ca imi mai joaca feste cateodata inteligenta! Si apoi trebuie sa mai fie si prosti pe HN, ca nu se poate sa fie toti destepti! Asa ca tine, de ex.!
  • +5 (11 voturi)    
    Sa-i propună lui Mouratoglou (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 7:25)

    Con_stan_tin [utilizator]

    s-o antreneze, si-așa Serena nu mai joacă.
    • -6 (8 voturi)    
      Nici Halep nu mai joaca (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 10:51)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      De aia a si fost concediat Cahil, pt ca nu mai are ce antrena.
  • -7 (13 voturi)    
    Cantecul lebedei in 2019 (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 7:52)

    Plagarus [utilizator]

    Ramane povestea si regretul ca a fost prea frumos ca sa fie cu adevarat memorabil.
  • +4 (8 voturi)    
    Conjuctura e ideala (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 9:14)

    baimarean [utilizator]

    Eu cred ca e bine pt amandoi un an sabatic, in care se clarifica si hernia printre altele (cu recuperare cu tot). Probabil chiar si o nunta, ceva, .. de ce nu?
    In cel mai rau caz, are de unde cadea, si apoi are unde reveni -daca mai poate.
    Multumim , Darren! Multumim Simona!
    Datorita voua am avut ce comenta :)))
    Sa vina de-acum plutonul 2! Sa confirme juniorii (apropo, despre ei nu prea se scrie pe HN, ma-ntreb dece)



    PS: Nasty ramane un mojic nasol: cum sa n-ai nevoie de antrenor daca esti nr.1? Cat despre asemanarea cu un cuplu ce sa mai vorbim..., Nasty face si desface la greu ..Parca l-ar concura pe Tariceanu.
  • +4 (8 voturi)    
    A declarat ca isi ia un an sabatic (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 12:34)

    Susufler0 [utilizator]

    si se va tine de cuvant !

    Omul asta "a sfintit locul", cum spunem noi romanii.
    Din Leiton Hewitt a facut cel mai tanar nr 1 ATP din istorie. Din Andre Agassi, a facut cel mai "batran" nr 1.
    Pe Simona a dus-o si a mentinut-o pe locul 1 WTA si a facut-o castigatoare de turneu de grand slam.
    Familia il mai cere langa el. Si-o poate intretine bine si fara sa munceasca timp de un an.

    In plus, desi nu-mi place sa o spun, o spun totusi : cred ca e constient de faptul ca anul 2019 va fi unul de regres pt Simona, in special datorita afectiunii la coloana, pe care nu vrea sa si-o trateze invaziv, ori asta inseamna ca problema medicala nu o sa dispara, o sa ramana si psihic o sa o macine dpdv psihic.
    E greu, chiar "inghetandu-si clasamentul" pt a se opera si deci pt a sta pe tusa circa 9-10 luni sa nu coboare in clasament dincolo de locul 10, ori se pare ca Simona nu-si doreste asta.

    PS. Va trebui sa aiba un psihic de fier !

    PPS. Il va avea,fara sa mai fie DC langa ea ?
  • +4 (8 voturi)    
    Multumim Darren! (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 18:26)

    trandafil [utilizator]

    Tu si cu Simona ati facut o treaba minunata. Indiferent care sunt motivele pentru care pleci, vei avea intotdeauna un loc in inima noastra. Nu stim ce va face Simona mai departe, dar daca va reusi sa continue seria succeselor, asta va fi si datorita tie, care i-ai dat anvergura si mentalitatea unei mari campioane. Good luck!