​Kiki Bertens, locul 12 WTA, a câștigat finala de la Seul după ce a trecut în trei seturi de Ajla Tomljanovic (53 WTA) și a obținut al șaptelea trofeu din carieră. Partida a durat două ore și 24 de minute și s-a terminat cu scorul de 7-6(2), 4-6, 6-2, în favoarea olandezei.

După un început de meci nesigur de ambele părți, în care fiecare jucătoare și-a pierdut serviciul în două din trei game-uri, cele două și-au revenit și au mers cap la cap până în tiebreak, unde Bertens s-a impus fără prea mari probleme cu 7-2 și și-a adjudecat primul set.

În setul secund, Tomljanovic a avut 2-0 după ce a reușit un break rapid, pe care însă l-a pierdut la fel de repede. Deși la un moment dat, Kiki conducea cu 3-4 și avea un break în față, fiind la două game-uri de câștigarea turneului, Ajla a revenit, a făcut două break-uri și a trimis meciul în set decisiv.

Ultimul set al turneului a început bine pentru Tomljanovic, care a avut 2-0 și serviciul, însă Bertens a revenit extraordinar și a câștigat toate game-urile până la finalul partidei. 2-6 și Bertens este noua regină din Coreea de Sud.

Pe parcursul turneului, Bertens a trecut de Luksika Kumkhum (7-6, 6-2), Dalila Jakupovic (6-4, 7-5), Evgeniya Rodina (3-6, 6-3, 6-0) și Maria Sakkari (6-4, 6-2).

Pentru Kiki, Korea Open este al treilea trofeu de anul acesta, după cele de laCincinnati (unde a învins-o în finală pe Simona Halep, scor 2-6, 7-6, 6-2)și de la Charleston. Pe lângă acestea, Bertens mai are în palmares trofeele de la Gstaad (2017), Nurnberg (2016, 2017) și Fes (2012).

Korea Open se dispută la Seul în perioada 17-23 septembrie și face parte din categoria "International". Suprafața este hard, iar premiile sunt în valoare totală de $250.000. Irina Begu s-a impus la dublu, în 2014, alături de Lara Arruabarrena. Jucătoarea noastră a câștigat și turneul de simplu în 2015.