Rapid București a suferit un eșec usturător pe teren propriu în duelul cu CFR Cluj, scor 4-1, în etapa cu numărul 3 a play-off-ului SuperLigii României.

Jucatorii echipei CFR ClujFoto: Inquam Photos / Simion Sebastian Tataru

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Daniel Bîrligea, eroul CFR-ului în duelul cu Rapid

Venită după eșecul suferit în sferturile Cupei României, CFR Cluj a deschis scorul în minutul 4 al partidei prin Daniel Bîrligea, care a fost lovit de centrarea lui Ciprian Deac.

5 minute mai târziu, același Bîrligea a punctat pentru 2-0, după ce a trimis mingea peste Aioani.

Până la pauză, ardelenii au mai înscris de două ori. Bîrligea a făcut tripla în minutul 37, după ce a profitat de o serie de greșeli în defensiva Rapidului.

Cristi Manea a punctat și el în prelungirile primei reprize, după o fază colectivă de toată frumusețea a CFR-ului.

În a doua repriză, pe fondul unui joc relaxat al oaspeților, Rapidul a redus din diferență pe final prin Rrahmani.

Final.

Min 81: GOL RAPID! Gazdele reduc din diferență prin Rrahmani, care îndeplinește o simplă formalitate din câțiva metri.

Min 66: Bîrligea este din nou aproape de gol, însă Aioani respinge mingea trimisă de acesta spre poartă.

Min 56: Șansă de 5-0 pentru CFR. Avounou șutează în plasa laterală din poziție bună.

Min 46: Start în repriza a doua. Bergodi a făcut următoarele schimbări: Au ieșit Papeau, Djokovic și Bădescu și au intrat Claudiu Petrila, Andrei Borza și Răzan Oaidă.

Pauză.

Min 45+1: INCREDIBIL! GOL CFR CLUJ! Cristi Manea face 4-0 după o acțiune fantastică a ardelenilor. Combinație letală în apărarea Rapidului. Suporterii strigă „demisia!”.

Min 37: GOOOOOL! Clujenii marchează pentru 3-0. Hat-trick pentru Bîrligea, după o serie de greșeli în defensiva giuleștenilor.

Min 15: Ocazie de gol pentru Rapid. Rrahmani trage un șut la poartă, dar Sava respinge mingea.

Min 9: GOOOOOL CFR! Bîrligea face dubla! Vârful CFR-ului este lansat excelent, iar acesta trimite mingea peste Aioani.

Min 4: GOL CFR CLUJ! Ciprian Deac execută perfect o lovitură de colț, mingea îl lovește în umăr pe Bîrligea și intră în plasă.

Min 1: A început partida din Giulești. Căpitanul Cristi Săpunaru a fost felicitat pentru împlinirea vârstei de 40 de ani și pentru atingerea bornei de 200 de meciuri în tricoul Rapidului.

Echipele de start:

RAPID (4-3-3): Aioani - Braun, Săpunaru (cpt.), I. Cristea, Bădescu - Albu, Djokovic, Papeau - Funsho, Rrahmani, Burmaz.

REZERVE: Drăghia - Onea, Iacob, Dr. Grigore, Borza, Emmers, Hromada, Oaidă, Krasniqi, Cîrjan, Hasani, Petrila.

ANTRENOR: Cristiano Bergodi

CFR CLUJ (4-3-3): Sava - Manea, Boben, M. Ilie, Abeid - Muhar, K. Keita, Avounou - Deac (cpt.), Bîrligea, Otele.

REZERVE: Hindrich, Racasan - Camora, Al. Radu, Aussi, R. Filip, Fica, El Kaddouri, Serebe, Michael.

ABSENȚI: Tachtsidis (suspendat), Ajeti, Mogoș (accidentați), Kresic (incert)

ANTRENOR: Ovidiu Hoban

Stadion: Superbet Arena- Giulești

Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti) / A1: George Neacşu (Câmpulung Muscel), A2: Daniel Mitruţi (Craiova)

Arbitru VAR: Adrian Cojocaru (Galaţi), Asistent VAR: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)