FCSB a câștigat ultima partidă a etapei cu numărul 28 a SuperLigii, 2-1 pe terenul celor de la FC Voluntari, revenind la o distanță de zece puncte față de locul al doilea, ocupat de Rapid.

Florinel ComanFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

FC Voluntari – FCSB 1-2, în SuperLigă – Victoria lui Florinel Coman

În căutarea primei victorii cu Nicolae Dică pe banca tehnică, FC Voluntari a început curajos partida cu FCSB.

Atacurile ilfovenilor au fost răsplătite în minutul 16, când Andrei Dumiter a deschis scorul, după o respingere a lui Târnovanu.

Vicecampioana a echilibrat jocul, însă la pauză gazdele au intrat în avantaj. Startul reprizei secunde a adus întoarcerea scorului.

În minutul 48, Florinel Coman a restabilit egalitatea cu un șut superb din interiorul careului.

Șase minute mai târziu, Coman reușea dubla cu un șut la colțul lung, după o pătrundere printre doi fundași adverși.

Rezultatul a rămas neschimbat până la final, iar FCSB acumulează 61 de puncte în fruntea clasamentului, în timp ce FC Voluntari se află la doar două puncte de prima poziție retrogradabilă.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre FC Voluntari și FCSB.