Farul Constanța și Rapid au terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată la Ovidiu în etapa a XXI-a a SuperLigii. Gazdele au trimis mingea în poartă de trei ori, dar golurile au fost anulate regulamentar.

Fotografie din Rapid - FarulFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

Farul Constanța – Rapid 0-0, în etapa a XXI-a a SuperLigii

Duelul dintre Gheorghe Hagi și Cristiano Bergodi s-a încheiat nedecis, deși campioana a marcat de trei ori, dar niciunul dintre goluri nu a fost validat.

În primul minut de joc, Louis Munteanu a scăpat singur spre poarta lui Moldovan și a înscris, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Un nou gol și un nou ofsaid în prelungirile primei reprize, când Artean a reluat cu capul centrarea din lovitură liberă a lui Budescu.

La ultimul meci la Farul înainte de plecarea în Anglia, Adrian Mazilu a înscris și el în minutul 59, dar reușita a fost invalidată pentru un fault anterior.

Fără victorie de șase etape în SuperLigă, Rapid egalează la puncte CFR Cluj și urcă provizoriu pe podium, în timp ce Farul ocupă locul al cincilea cu 30 de puncte.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Farul și Rapid.

Principalele momente ale partidei:

Min 90+4: Final de meci la Ovidiu. Remiză între Farul și Rapid, după un meci cu multe situații de poartă.

Min 82: Șutul lui Christopher Braun din afara careului este reținut de portarul constănțenilor.

Min 67: Intrat de puțin timp pe teren, Kevin Soni șutează din unghi pe lângă poarta lui Aioani.

Min 59: Încă un gol anulat. Adrian Mazilu deschide scorul cu o execuție din interiorul careului, după ce Horațiu Moldovan respinsese șutul lui Louis Munteanu. Faza este analizată la VAR, iar reușita este anulată după un fault al lui Budescu asupra lui Săpunaru.

Min 46: S-a reluat partida.

Min 45+3: Pauză pe stadionul din Ovidiu.

Min 45+2: Încă un gol anulat pentru Farul. Lovitura liberă executată de Budescu este reluată cu capul de Artean. Mingea intră în poartă, dar se semnalizază o poziție de ofsaid.

Min 42: Vînă șutează de la marginea careului în blocajul fundașilor rapidiști.

Min 24: Centrarea lui Ioniță este reluată cu călcâiul de Braun, dar mingea trece puțin alături de bară.

Min 18: Șutul lui Constantin Budescu de la limita careului mare este reținut de Horațiu Moldovan.

Min 7: Șutul lui Alexandru Ioniță este respins de Aioani la Borja Valle, care trimite pe lângă poartă din poziție bună.

Min 3: Ocazie uriașă pentru Rapid. Papeau scapă singur cu Aioani, dar șutul este respins de portarul constănțenilor.

Min 2: Gol anulat pentru Farul. Louis Munteanu este lansat în adâncime și marchează pe lângă Moldovan, dar reușita este anulată pentru ofsaid clar.

Min 1: Fluier de start la Ovidiu în confruntarea dintre Farul și Rapid.

Echipele de start:

Farul: 12. Aioani – 22. Sîrbu, 21. Boli, 3. Popescu, 99. Dussaut – 8. Vînă, 18. Artean (c), 24. Grameni – 26. Mazilu, 9. Munteanu, 10. Budescu. Manager tehnic: Gheorghe Hagi

Rezerve: 1. Buzbuchi – 5. Queiros, 7. Rivaldinho, 15. Dănuleasa, 20. Benchaib, 30. Grigoryan, 66. Grosu, 80. Popescu, 88. Banu

Rapid: 31. Moldovan – 15. Cristea, 22. Săpunaru (c), 6. Iacob, 47. Braun – 23. Albu, 10. Ioniță, 80. Cîrjan – 7. Funsho, 96. Papeau, 11. Borja Valle. Antrenor: Cristiano Bergodi

Rezerve: 90. Drăghia – 3. Bădescu, 13. Tsoumou, 17. Pănoiu, 21. Grigore, 29. Gheorghe, 30. Stan, 91. El Sawy, 93. Soni

Partida de la Ovidiu îl are la centru pe arbitrul Marcel Bîrsan.