UTA și Universitatea Craiova au terminat la egalitate, scor 2-2, partida din runda cu numărul XXI a SuperLigii. Oltenii au revenit spectaculos, după ce au fost conduși cu 2-0 în startul partidei.

Alexandru MitritaFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

UTA – Universitatea Craiova 2-2, în SuperLigă – Autogol, reușită anulată de VAR și penalti ratat

Formația antrenată de Mircea Rednic a început excelent, iar Claudiu Micovschi a deschis scorul în minutul 3, cu un șut din interiorul careului.

Avantajul arădenilor s-a dublat peste doar patru minute, când același Micovschi l-a presat pe Raul Silva, care a trimis în propria poartă.

Ambele formații s-au confruntat cu probleme înainte de minutul 20, iar Vladimir Screciu și Claudiu Micovschi au fost înlocuiți în urma unor accidentări.

UTA a marcat din nou în minutul 40, dar reușita lui Marcelo Freitas a fost anulată de VAR pentru ofsaid.

În prelungirile primei reprize, Universitatea Craiova a redus din diferență prin Nicușor Bancu.

Partea a doua a început la fel de spectaculos, iar Jasmin Kurtic a ratat egalarea de la punctul cu var.

S-a făcut totuși 2-2 în minutul 75, când Alexandru Mitriță a marcat cu un șut din afara careului.

Cu un singur punct obținut, oltenii urcă provizoriu pe locul secund al clasamentului, în timp ce UTA urcă deasupra locurilor de baraj.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre UTA și Universitatea Craiova.