Sepsi Sfântu Gheorghe s-a impus luni seară în duelul cu UTA Arad, scor 1-0, în ultimul meci al etapei cu numărul 8 din SuperLiga României.

Sepsi Sfantu GheorgheFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

*Click pe numele marcatorului pentru a vedea golul*

Adnan Aganovic, eroul lui Sepsi

Sepsi Sfântu Gheorghe a bifat al șaselea meci consecutiv fără eșec în SuperLiga României.

Formația antrenată de Liviu Ciobotariu a trecut peste eșecul suferit în UEFA Conference League și a învins pe teren propriu UTA Arad.

Safranko a avut două mari ocazii în prima repriză pentru Sepsi, dar de fiecare dată Iacob a intervenit excelent și a păstrat tabela intactă.

Cea mai mare ocazie a primei părți a venit în minutul 43, când Cooper a nimerit bara porții lui Niczuly.

În a doua repriză, Fabry l-a pus la încercare pe portarul gazdelor, dar acesta a respins mingea șutată de acesta.

Adnan Aganovic a marcat golul victoriei pentru covăsneni în al treilea minut de prelungire, cu un gol superb marcat din lovitură liberă.

Scor final 1-0, iar Sepsi a acumulat 12 puncte și a urcat pe locul 6. De partea cealaltă, UTA este pe locul 14, cu doar 7 puncte.