FC U Craiova 1948 a produs surpriza etapei a 8-a din SuperLiga României și a învins-o fără emoții pe campioana en-titre Farul Constanța, cu scorul de 4-0.

Gica HagiFoto: Inquam Photos / Alex Nicodim

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Farul Constanța, de nerecunoscut în Bănie

FC U Craiova 1948 a obținut cea mai clară victorie din acest sezon al SuperLigii României.

Cu un antrenor interimar pe banca tehnică, formația din Bănie a surclasat campioana României și a câștigat cu scorul de 4-0, la capătul unui meci în care Farul a fost de nerecunoscut.

Cu toate că oaspeții au avut câteva ocazii bune în startul jocului, cei care au deschis scorul au fost oltenii. Van Durmen a punctat pentru 1-0 cu o lovitură de cap (min 18).

Gazdele și-au majorat avantajul în prelungirile primei reprize prin Dragoș Albu (min 45+1), care a fost servit perfect de Aurelian Chițu.

În repriza secundă jocul a continuat în aceeași direcție, iar oltenii au marcat iarăși în minutul 58 prin Baeten.

Până la final, a punctat și Bauza (min 80), care a profitat de o minge respinsă greșit de Aioani.

Scor final 4-0, iar Farul suferă cel mai drastic eșec din acest sezon. Campioana este pe 9 cu 9 puncte, în timp ce Craiova lui Mititelu a urcat pe 8 și a egalat-o pe Farul.