FCSB a obținut a patra victorie consecutivă în SuperLiga României. Formația antrenată de Elias Charalambous a învins-o pe CFR Cluj, scor 1-0, în urma unui joc dominat de formația gazdă.

Jucătorii echipei FCSBFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

*Click pe numele marcatorului pentru a vedea golul*

FCSB a învins-o pe CFR Cluj în Ghencea

FCSB are parte de un start de sezon de vis, după ce a obținut duminică al patrulea succes din acest sezon în SuperLiga României.

Revenită după o pauză de 8 ani în Ghencea, vicecampioana României a învins-o pe CFR Cluj.

Formația pregătită de Elias Charalambous a avut mai mereu posesia și și-a creat mai multe ocazii, dar Sava a intervenit excelent.

Ocazia primei reprize i-a aparținut însă lui Muhar, care a lovit bara la o fază la care Ștefan Târnovanu a respins în față șutul lui Yeboah.

În a doua repriză, FCSB-ul a arătat mai bine în ultimii 16 metri după intrarea lui Andrea Compagno, care a fost și omul cheie.

Vârful FCSB-ului a obținut o lovitură de la 11 metri, pe care tot el a transformat-o în minutul 67 al meciului.

Scor final 1-0, iar FCSB-ul are maximum de puncte după primele 4 etape și este lider în SuperLiga României.

De partea cealaltă, CFR Cluj coboară pe locul 4 și rămâne cu 7 puncte.

Aici poți vedea rezumatul partidei dintre FCSB și CFR Cluj

FCSB - CFR Cluj, 1-0, în etapa 4 din SuperLiga României

Final.

Min 90+3: Malcom Edjouma îl înlocuiește pe Olaru.

Min 90+1: Ocazie pentru FCSB. Florinel Coman este blocat excelent de Sava.

Mim 87: Modificare și la FCSB. Octavian Popescu este schimbat de Ovidiu Popescu.

Min 85: Alte două schimbări la CFR Cluj. Jefte și Filip îi înlocuiesc pe Manea și Bîrligea.

Min 83: Cartonaș galben pentru Octavian Popescu.

Min 77: Modificare la CFR. Cvek este schimbat cu Otele.

Min 67: GOOOOOOOL! FCSB deschide scorul prin Andrea Compagno, care transformă fără emoții de la punctul cu var.

Min 64: Penalty FCSB! Andrea Compagno cade în careu după un fault al lui Cvek.

Min 63: Avounou primește galben după un atac periculos la Octavian Popescu.

Min 60: Dublă schimbare la CFR Cluj. Avounou îi ia locul lui Tachtsidis, iar Morgan este înlocuit cu Krasniqi.

Min 57: Ocazie pentru FCSB. Florinel Coman încearcă să plaseze mingea lângă bară, dar aceasta trece alături.

Min 54: Ajeti vede cartonașul galben pentru proteste.

Min 50: Început bun pentru ardeleni. După o cursă nebună, Yeboah a șutat puternic la colțul scurt, însă execuția sa nu a prins cadrul porții.

Min 47: Cartonaș galben CFR Cluj. Morgan este avertizat de centralul partidei după un atac întârziat.

Min 46: Start în repriza a doua. Gazdele au făcut și prima modificare. Andrea Compagno i-a luat locul lui Cordea.

Pauză.

Min 43: Încă un cartonaș galben la FCSB. Andrei Cordea este avertizat de centralul partidei după un fault la Yeboah.

Min 31: Situație de gol pentru gazde. Alexandru Pantea urcă cu mingea la picior și șutează, peste poartă însă.

Min 21: Șansă de gol și pentru FCSB. Adrian Șut trimite puternic din afara careului, dar balonul trece puțin pe lângă poarta lui Sava.

Min 19: Dublă ocazie pentru CFR. Yeboah trage de la distanță, mingea este respinsă de Târnovanu până la Muhar, care reia în bară.

Min 8: Vlad Chiricheș primește un cartonaș galben după un fault tare la Yeboah.

Min 4: Prima ocazie a disputei aparține gazdelor. Florinel Coman a tras puternic la colțul scurt, însă Sava a respins în corner. La faza imediat următoare, același Coman a trimis o centrare șutată, la care Sava a intervenit cu dificultate.

Min 1: Start de partidă. Atmosferă superbă pe stadionul Steaua.

Lovitura de începere a fost dată de Adrian Ilie, fostul mare internațional român.

Echipele de start:

FCSB: Târnovanu - Pantea - Dawa - Chiricheș - Radunovic - Șut - Djokovic - Olaru - Coman - Oct. Popescu - Cordea.

Antrenor: Elias Charalambous

Rezerve: Vlad - Panțîru - Haruț - Compagno - Lixandru - Edjouma - Gheorghe - Ov. Popescu - Radaslavescu.

CFR Cluj: Sava - Manea - Kresic - Ajeti - Morgan - Camora - Muhar - Tachtsidis - Cvek - Yeboah - Bîrligea.

Antrenor: Andrea Mandorlini

Rezerve: Hindrich - Mogoș - Filip - Gneba - Avounou - Deac - Krasniqi - Otele - Jefte.

Record de asistență pe Ghencea

Meciul dintre FCSB și CFR Cluj a doborât recordul de asistență de la inaugurarea stadionului Steaua.

Potrivit organizatorilor, la disputa de duminică seara au fost nu mai puțin de 28.519 de spectatori.

Precedentul record fusese stabilit la meciul dintre CSA Steaua București și Dinamo, din play-off-ul ediției trecute din liga a doua, când au participat 21.500 de fani.