FC Voluntari a obținut al doilea succes din actuala ediție de campionat, asta după ce a învins în deplasare Petrolul Ploiești, scor 2-0.

Jucătorii echipei FC VoluntariFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Petrolul, fără victorie în acest sezon de SuperLiga

FC Voluntari a făcut un nou meci bun și a obținut a doua victorie în actuala ediție a SuperLigii României.

Ilfovenii s-au impus în fața Petrolului cu scorul de 2-0, în urma unui duel pe care gazdele l-au încheiat în inferioritate numerică.

Ocazia primei reprize a aparținut Voluntariului, oaspeții lovind bara la o acțiune la care Garutti a respins în transversală.

În a doua repriză, ilfovenii au trecut la controlul partidei, iar în minutul 74 gazdele au rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Garutti.

Radu Boboc a deschis scorul două minute mai târziu, după ce inițial Adam Nemec a lovit bara, iar același Nemec a dus scorul la 2-0 cu o execuție superbă în minutul 78.

Scor final, 2-0 pentru FC Voluntari care ajunge pe locul 5 cu un total de 6 puncte. Pentru Petrolul, este al treilea meci fără succes, având doar două puncte și ocupând poziția a 12-a.