FCSB a obținut a treia victorie consecutivă în actuala stagiune, după ce s-a impus în duelul cu Oțelul Galați (2-0), în etapa a treia din SuperLiga României.

Jucătorii echipei FCSBFoto: Georgi Paleykov/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Florinel Coman a ratat un penalty în disputa cu Oțelul

FCSB merge ceas în noul sezon și a ajuns la 3 victorii la rând în campionat după primele 3 etape.

Formația antrenată de Elias Charalambous s-a impus în fața celor de la Oțelul Galați, în urma unui meci dominat de gruapea roș-albastră.

Octavian Popescu a deschis scorul în minutul 40 al meciului, cu o execuție marcă înregistrată.

În repriza a doua, Florinel Coman a irosit o lovitură de la 11 metri pentru oaspeți, iar Cîrjan a fost aproape de restabili egalitatea, însă execuția sa a nimerit bara.

Gălățenii au mai tras o dată în bară în prelungiri, dar ocaziile s-au răzbunat și Andrea Compagno a marcat în primul minut de prelungire.

După acest succes, FCSB acumulează 9 puncte și urcă pe primul loc. De partea cealaltă, Oțelul rămâne la cota 2, fiind în prezent pe locul 12 în clasament.

Oțelul Galați - FCSB, 0-2, în etapa 3 din SuperLiga României

Final.

Min 90+1: GOOOL FCSB! Andrea Compagno scapă spre poartă și îl execută pe Stoian.

Min 90: Bară Oțelul! Moldovenii lovesc din nou bara, la o acțiune la care Ștefan Târnovanu a deviat mingea.

Min 85: Ocazie pentru FCSB. Miculescu a centrat la bara a doua pentru Florinel Coman, dar extrema roș-albaștrilor a fost blocată de Stoian.

Min 76: Bară Oțelul! Cîrjan trage violent din afara careului și mingea lovește bara.

Min 74: Șansă de gol pentru gruparea roș-albastră. Florinel Coman a executat foarte bine o lovitură liberă, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Min 61: Penalty ratat FCSB! Florinel Coman bate foarte modest și Stoian reține fără probleme.

Min 60: Penalty pentru FCSB. Arbitrul Iulian Dima confirmă faultul comis de Yabre asupra lui Cordea.

Min 48: Ocazie pentru FCSB. Andrei Cordea primește în careu de la Octavian Popescu, dar șutul său este deviat și ajunge în afara terenului. Corner pentru FCSB.

Min 46: A început repriza a doua.

Pauză.

Min 40: GOOOOL FCSB! Octavian Popescu deschide scorul cu un șut impecabil. Super-execuție pentru internaționalul român.

Min 33: Octavian Popescu are o nouă încercare de a deschide scorul. Acesta a executat o lovitură liberă, însă a trimis mult peste poartă.

Min 28: Ocazie pentru Oțelul. Vlad Chiricheș a deviat periculos o minge trimisă în careu de gălățeni. Târnovanu a evitat golul și a respins în corner.

Min 18: Replica gălățenilor. În urma unei lovituri de colț, Alexandru Pop atacă prima bară și reia cu capul pe lângă poartă.

Min 17: Prima ocazie de gol a partidei vine după mai bine de un sfert de oră. Octavian Popescu șutează de la mare distanță, dar Stoian reține fără probleme.

Min 1: Start de meci între Oțelul și FCSB. Atmosferă superbă la Galați.

Partida de pe stadionul din Galați se joacă cu casa închisă.

Echipele de start:

Oțelul Galați: Stoian - Rus - Yabre - Varela - Zhelev - Jardan - Neagu - Silva - Al. Pop - Fatai - Cisotti.

Antrenor: Dorinel Munteanu

FCSB: Târnovanu - Pantea - Dawa - Chiricheș - Ov. Popescu - Djokovic - Șut - Edjouma - Cordea - Băluță - Oct. Popescu.

Antrenor: Elias Charalambous