Atletico Madrid - Inter, meci contând pentru manşa a doua a optimilor de finală din Liga Campionilor, este programat, miercuri, 13 martie, de la ora 22:00, pe Wanda Metropolitano, şi va fi transmis în direct de Digi Sport 1, Orange Sport 1 şi Prima Sport 1.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Atletico Madrid are o misiune dificilă în tentativa de a accede în sferturile de finală din Champions League, după ce Inter s-a impus în partida din tur, pe San Siro, cu 1-0 (Arnautovic 79).

Atletico Madrid s-a calificat în această fază a competiţiei din postura de câştigătoare a Grupei E, după 1-1 (d) şi 2-0 (a) cu Lazio, 3-2 (a) şi 3-1 (d) cu Feyenoord, 2-2 (d) şi 6-0 (a) cu Celtic.

În LaLiga, echipa antrenată de Diego Simeone ocupă locul 4 după 28 de etape, cu 55 de puncte, cu unul singur peste Athletic Bilabo, care e pe 5, iar în cea mai recentă partidă oficială a pierdut în campionat pe terenul celor de la Cadiz, scor 0-2.

Atenţie, spaniolii au câştigat un singur meci din ultimele cinci disputate în toate competiţiile, 2-1 pe teren propriu cu Betis, în campionat (în rest au mai bifat un rezultat de egalitate şi trei înfrângeri)!

Atletico Madrid nu a triumfat niciodată în Liga Campionilor, deşi a ajuns de trei ori în finală, în 1974 (1-1 după prelungiri şi 0-4 la rejucare cu Bayern), 2014 (1-4 după prelungiri cu Real Madrid) şi 2016 (1-1 după prelungiri şi 3-5 la penalty-uri cu Real Madrid).

Inter a ajuns în optimile de finală din Liga Campionilor după ce a terminat pe locul 2 în Grupa D, în care a obţinut următoarele rezultate: 1-1 (d) şi 0-0 (a) cu Real Sociedad, 1-0 (a) şi 3-3 (d) cu Benfica, 2-1 (a) şi 1-0 (d) cu Salzburg.

În Serie A, echipa antrenată de Simone Inzaghi este lider detaşat, cu 75 de puncte după 28 de etape, cu 16 mai multe decât Juventus şi cu 17 peste Milan, iar în cel mai recent meci oficial s-a impus în campionat, în deplasare, scor 1-0 cu Bologna.

De menţionat că italienii au o serie de 13 victorii consecutive în toate competiţiile şi nu au mai pierdut de 16 de meciuri (1-2 cu Bologna, acasă, în sferturile de finală din Cupa Italiei, pe 20 decembrie 2023)!

Inter a câştigat de trei ori trofeul Champions League, ultima oară în 2010, după o finală cu Bayern Munchen, scor 2-0 pe Santiago Bernabeu din Madrid, şi a mai pierdut de alte trei ori în ultimul act al competiţiei, cel mai recent în 2023 (0-1 cu Manchester City pe Ataturk din Istanbul).

În afară de meciul din tur, cele două echipe s-au întâlnit o singură dată până acum, în 2010, la Monaco, în Supercupa Europei, când Atletico Madrid s-a impus în faţa lui Inter cu 2-0.

Superbet oferă cota 1,45 pentru pronsoticul X2: rezultat de egalitate sau victorie pentru oaspeţi, în timpul regulamentar de 90 de minute, în meciul Atletico Madrid - Inter.