Napoli - Inter, meci contând pentru finala Supercupei Italiei, este programat, luni, 22 ianuarie, de la ora 21:00, pe King Saud University Stadium din Riad (Arabia Saudită), şi va fi transmis în direct de Prima Sport 2.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Napoli, campioana en-titre, şi Inter, deţinătoarea cupei, se întâlnesc în premieră în ultimul act din Supercupa Italiei, competiţie desfăşurată pentru prima dată în sistem play-off eliminatoriu şi programată pentru a treia oară la Riad, în Arabia Saudită (după finalele din 2019 şi 2022).

Napoli, care participă în postura de campioană a ediţiei trecute din Serie A, a trecut în semifinale de Fiorentina, scor 3-0 (G. Simeone 22, Zerbin 84, 86), după ce a avut un început ezitant de an, 0-3 în deplasare cu Torino şi 2-1 pe teren propriu cu Salernitana, ambele partide fiind disputate în campionat.

Echipa antrenată de Walter Mazzarri ocupă în acest moment doar locul 9 în Serie A după 21 de etape (are însă un meci mai puţin disputat), cu 31 de puncte, iar în ultimele cinci partide oficiale, indiferent de competiţie, a înregistrat două victorii, un rezultat de egalitate şi două înfrângeri.

Napoli este faţă în faţă cu primul trofeu al sezonului şi singurul pe care îl poate câştiga, după ce a fost eliminată din Cupa Italiei, iar în campionat este la peste 20 de puncte de locul 1.

Napoli a câştigat de două ori Supercupa Italiei, de fiecare dată în faţa lui Juventus, în 1990 (5-1) şi în 2014 (1-1 după 90 de minute, 2-2 după prelungiri şi 6-5 la penalty-uri), şi a pierdut alte două finale, tot cu Juventus, în 2012 (2-2 după 90 de minute şi 2-4 după prelungiri) şi în 2020 (0-2).

Inter, care participă la competiţie din postura de deţinătoare a trofeului Coppa Italia, a trecut în semifinale de Lazio, scor 3-0 (M. Thuram 17, Calhanoglu 50p, Fratessi 87), confirmând startul în forţă din 2024, cu alte două victorii din tot atâtea meciuri disputate, ambele în campionat, 2-1 acasă cu Verona şi 5-1 în deplasare cu Monza.

Echipa antrenată de Simone Inzaghi are 51 de puncte în Serie A, unde se luptă cu Juventus pentru primul loc, şi din ultimele 21 de partide oficiale, disputate în toate competiţiile, a pierdut una singură, 1-2 acasă cu Bologna, în sferturile de finală din Cupa Italiei.

După trofeele cucerite din 2021 şi 2022, Inter au şansa să devină a doua echipă care realizează „tripla” (aceasta este ediţia 2023), după Milan, care a făcut acest lucru în 1992, 1993 şi 1994.

Inter a câştigat de şapte ori Supercupa Italiei, ultima oară în 2022, după 3-0 cu Milan într-o finală disputată la Riad (Arabia Saudită), şi a pierdut de alte patru ori în ultimul act al comeptiţiei, cel mai recent în 2011 (1-2 cu Milan).

În ultimul meci direct dintre cele două echipe, disputat în actuala stagiune din Serie A, pe 3 decembrie 2023, Inter s-a impus pe terenul celor de la Napoli cu 3-0, după golurile marcate de Calhanoglu (44), Barella (61) şi M. Thuram (85).

Superbet oferă cota 1,85 pentru pronosticul GG: ambele echipe să marcheze, în timpul regulamentar de 90 de minute, în meciul Napoli - Inter.