Formula 1: Lewis Hamilton a găsit vinovatul după victoria lui Max Verstappen din Mexic

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 8 noiembrie 2021, 14:19 Sport | Motor


Lewis Hamilton si Max Verstappen
Foto: Tim Goode / PA Images / Profimedia
Lewis Hamilton a pierdut puncte importante în Marele Premiu al Mexicului, avantajul lui Max Verstappen din clasamentul general al Formulei 1 mărindu-se după Grand Prixul de duminică.

Mercedes a ocupat prima linie a grilei de start din Mexic, dar după primul viraj Verstappen era pe primul loc. Lewis a comentat acest aspect și a găsit și vinovatul pentru cele întâmplate.

Hamilton spune că a luat în considerare un start mai bun al lui Valtteri Bottas, coechipierul său care a plecat din pole-position, iar principala sa grijă în debutul cursei a fost să nu le ofere spații piloților rivali de la RedBull.

"Am acoperit partea mea de pistă și m-am asigurat că nu va trece nimeni. Am încercat să păstrez monoposturile RedBull în spate, le vedeam în oglindă.

Am crezut că Valtteri va face același lucru, așa cum era normal. I-a lăsat însă ușa deschisă lui Max, iar acesta a făcut o treabă fantastică în primul viraj" - Lewis Hamilton.

"Așa ceva nu ar fi trebuit să se întâmple. Am avut două monoposturi în frunte și am deschis larg orizonturile pentru ca Max să treacă. Este cel puțin enervant" - Toto Wolff, șeful echipei Mercedes.

În urma rezultatelor din Mexic, Max Verstappen și-a mărit la 19 puncte avansul din fruntea ierarhiei piloților, cu doar patru etape rămase din sezonul 2021 al Formulei 1.

Olandezul este favorit să câștige în premieră titlul mondial.

Aici poți vedea momentul în care Max Verstappen le ia fața în primul viraj piloților de la Mercedes.



Învingătorii curselor de până acum:

Bahrain - Lewis Hamilton (Mercedes)
Emilia Romagna - Max Verstappen (RedBull)
Portimao - Lewis Hamilton (Mercedes)
Montmelo - Lewis Hamilton (Mercedes)
Monte Carlo - Max Verstappen (RedBull)
Baku - Sergio Perez (RedBull)
Le Castellet - Max Verstappen (RedBull)
Spielberg - Max Verstappen (RedBull)
Spielberg - Max Verstappen (RedBull)
Silverstone - Lewis Hamilton (Mercedes)
Hungaroring - Esteban Ocon (Alpine)
Belgia - Max Verstappen (RedBull)
Olanda - Max Verstappen (RedBull)
Italia - Daniel Ricciardo (McLaren)
Rusia - Lewis Hamilton (Mercedes)
Turcia - Valtteri Bottas (Mercedes)
SUA - Max Verstappen (RedBull)
Mexic - Max Verstappen (RedBull).

Până la finalul sezonului 2021 mai sunt de disputat patru Grand Prixuri: Brazilia (14 noiembrie - Interlagos), Qatar (21 noiembrie - Losail), Arabia Saudită (5 decembrie - Jeddah Circuit) și Abu Dhabi (12 decembrie - Yas Marina).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19281 vizualizari

  • +18 (24 voturi)    
    aha (Luni, 8 noiembrie 2021, 14:42)

    Nevermind [utilizator]

    albii sunt de vina. logic
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 13:08)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Nu-ti dai seama, dar comentariul tau vorbeste despre rasismul tau, nu despre al lui Hamilton.
  • +12 (16 voturi)    
    Scopul lui nu este sa conduca (Luni, 8 noiembrie 2021, 16:09)

    persuasiv [utilizator]

    cat mai bine si mai repede,ci sa-i impiedice,prin orice mijloace si cu orice pret, pe urmaritori.Sa-i impinga in decor,sa provoace accidente,orice.Din cauza asta pierde.
    • +1 (1 vot)    
      Ce concluzie! (Marţi, 9 noiembrie 2021, 17:10)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Normal ca ambele sunt la fel de importante.
      De ce mai aduce lumea portari la meciurile de fotbal daca apararea e un fel de slabiciune dupa tine?
    • 0 (0 voturi)    
      din alt film (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 13:06)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Nu bai, scopul e sa te dai la o parte, sa treaca cine are viteza mai mare, la fel cum la box boxerii nu se apara de pumni, la fotbal se joaca cu poarta goala si in general in orice sport conteaza doar sa mergi cu capul inainte.
  • +6 (6 voturi)    
    Valterri nu mai e motivat (Luni, 8 noiembrie 2021, 16:51)

    Costif1 [utilizator]

    A semnat deja pentru anul viitor cu alta echipă , asta in urma deciziei lui Toto Wolf.
    Așa că nu se mai expune și nici nu mai risca pentru că are locul trei la piloți asigurat.
  • +12 (12 voturi)    
    si uite asa... (Luni, 8 noiembrie 2021, 18:40)

    asada [utilizator]

    .....pasarica alba in cioc a recunoscut adevarul acuzatiilor cum ca foarte multe din victoriile sale se datoreaza lui Botas ce ia fost carator de tucal ani buni !!! Botas a inceput sa cam iasa din joc si imediat sa cunoscut ca invincibilul o ia in freza ,iar marele "strateg " Toto Wolff este de fapt un sforar !!!! Accidentarea de acum cateva etape a lui Verstapen, care prin minune nu sa transformat in tragedie ,a fost deliberata, facand parte din arsenalul "Maretului " campion !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Valtteri e doar pe jumatate... (Marţi, 9 noiembrie 2021, 10:23)

    Orbu_Braila [utilizator]

    Valtteri se vede de la o posta ca e pe cont propriu. Ajuta echipa, dar uneori am impresia ca ghinioanele si scimbul de motoare ii cam priesc. Oricum Hamilton a avut dreptate, Valtteri a lasat loc pe stanga sa de sa treaca tot plutonul. Franarea in viraj una lenta. Oricum Mercedes ar fi pierdut la boxe cursa. Pesmne ca se concentreaza deja demult pe masina de anul viitor sau cei ce au plecat la sfarsitul anului din staful tehnic chiar au lasat urme vizibile in performanta masinii de anul asta.