​Olandezul Max Verstappen (RedBull) a câștigat Marele Premiu al Mexicului la Formula 1, cursă care a avut loc duminică pe Autódromo Hermanos Rodríguez. Podiumul a fost completat de britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) și de mexicanul Sergio Perez (RedBull).

A fost victoria cu numărul 19 din cariera lui Max Verstappen, a noua în acest sezon şi a patra în Mexic.

Ce s-a întâmplat în MP al Mexicului

Victoria de pe circuitul din Mexico City (cu o asistenţă totală în cele trei zile ale Grand Prix-ului de peste 370.000 de spectatori) s-a jucat în primul viraj. Primele două locuri pe grilă au fost ocupate de piloţii Mercedes, în ordinea Valtteri Bottas - Lewis Hamilton. Au urmat, pe locurile 3 şi 4, Max Verstappen şi Sergio Perez.

Finlandezul a ponit slab în cursă, a fost depăşit, pe dreapta, de Hamilton, dar Verstappen a atacat decisiv pe stânga şi a ajuns în frunte în primul viraj, unul la dreapta, după linia lungă de la start, şi a preluat conducerea cursei, urmat de rivalul său la titlul mondial şi de favoritul gazdelor. Bottas a intrat într-o coliziune cu australianul Daniel Ricciardo (McLaren-Mercedes) şi ambele monoposturi au trebuit să meargă la boxe din cauza avariilor suferite de maşinile lor. Cursa a fost neutralizată cu Safety Car, şi din cauza altor acroşaje apărute în spatele plutonului, dar nici Bottas, nici Ricciardo nu au mai contat în lupta pentru puncte.

Scăpat în frunte, Verstappen a pus repede un avans mare faţă de Hamilton şi nu a mai avut nicio problemă până la final. Britanicul a avut însă de luptat pentru a-şi păstra locul secund. El a schimbat pneurile mai devreme decât Perez. Cu cauciucuri mai puţin uzate, Perez l-a ajuns pe Hamilton în ultimele zece tururi, dar nu a putut să-l întreacă pe septuplul campion mondial, informează News.ro.