Legendele celor de la Liverpool și Ajax Amsterdam s-au întâlnit sâmbătă într-un meci demonstrativ, prilej cu care antrenorul Sven Goran Eriksson, diagnosticat cu cancer, și-a îndeplinit un vis vechi.

Sven-Goran ErikssonFoto: Martin Rickett / PA Images / Profimedia

Liverpool Legends – Ajax Legends 4-2 – Bogdan Lobonț a primit patru goluri

Fostul selecționer al Angliei, Sven Goran Eriksson, anunța în urmă cu două luni că a fost diagnosticat cu cancer și mai are doar un an de trăit.

Marele regret al suedezului după o carieră impresionantă era că nu a antrenat niciodată Liverpool, formație pe care a iubit-o încă din tinerețe.

Visul său s-a împlinit sâmbătă, când a stat pe banca „cormoranilor” la partida dintre legendele lui Liverpool și cele ale lui Ajax Amsterdam.

La pauză, Ajax conducea cu scorul de 2-0, după golurile marcate de Boerrigter și Mustapa, iar în repriza secundă, „lăncierii” l-au trimis în poartă pe Bogdan Lobonț.

Fostul internațional român a fost neputincios în fața atacurilor de pe Anflied, primind patru goluri de la Gregory Vignal, Djibril Cisse, Nabil El Zhar și Fernando Torres.