Sergio Conceicao, tehnicianul echipei FC Porto, a precizat că Mikel Arteta, antrenorul celor de la Arsenal, i-a insultat familia pe durata meciului din optimile Champions League. „Tunarii” s-au calificat dramatic după executarea loviturilor de departajare.

Mikel ArtetaFoto: Andrew Yates / AP / Profimedia

Sergio Conceicao îl acuză pe Mikel Arteta că i-a insultat familia pe durata meciului dintre Arsenal și FC Porto din Champions League

Arsenal s-a impus cu 4-2 la loviturile de departajare, asigurându-şi locul în sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru prima dată după 2010.

Tensiunile au fost mari pe Emirates, iar antrenorii au fost văzuţi discutând aprins la finalul meciului.

„În timpul meciului, el (n.r. Arteta) s-a întors spre bancă şi, în spaniolă, mi-a insultat familia”, a precizat Conceicao.

„La final, l-am chemat pentru a-i atrage atenţia lui Arteta, pentru că persoana pe care a insultat-o nu mai este printre noi”, a completat antrenorul lusitan, citat de News.ro.

Întrebat despre incident la conferinţa de presă de după meci, Arteta s-a rezumat doar să precizeze: „Fără comentarii”.

Arsenal a marcat singurul gol al timpului regulamentar prin Leandro Trossard în minutul 41, reușind să egaleze scorul general, după ce FC Porto învinsese în tur cu scorul de 1-0.

După primele 90 de minute au urmat cele două reprize suplimentare, în care de asemenea nu s-a marcat, iar calificarea s-a decis la loviturile de departajare.

Odegaard, Havertz, Saka și Rice au transformat pentru englezi, în timp ce pentru FC Porto au marcat Pepe și Grujic, iar Wendell și Galeno au ratat, grație intervențiilor lui David Raya.