FC Barcelona și Arsenal Londra au reușit marți calificarea în sferturile de finală ale Champions League, alături de Bayern Munchen, PSG, Manchester City și Real Madrid.

Jucatorii celor de la FC BarcelonaFoto: Jose Breton/NurPhoto/Shutterstoc / Shutterstock Editorial / Profimedia

FC Barcelona – Napoli 3-1, în optimile Champions League

După 1-1 în tur, Xavi a început partida extrem de curajos, cu doi jucători sub 18 ani în primul 11, Lamine Yamal și fundașul Pau Cubarsi.

Catalanii au deschis scorul în minutul 15, când Fermin Lopez a șutat plasat de la 12 metri, după centrarea lui Raphinha.

Două minute mai târziu, un contraatac excelent al lui Yamal a fost finalizat de Joao Cancelo, balonul lovind și bara în aceeași fază.

Napoli a redus din diferență în minutul 30 prin Amir Rrahmani, cu un șut din interiorul careului. Robert Lewandowski a închis tabela în minutul 83.

Arsenal – FC Porto 2-0, după penaltiuri, în optimile Champions League

Arsenal a marcat singurul gol al timpului regulamentar prin Leandro Trossard în minutul 41, reușind egaleze scorul general, după ce FC Porto învinsese în tur cu scorul de 1-0.

După primele 90 de minute au urmat cele două reprize suplimentare, în care de asemenea nu s-a marcat, iar calificarea s-a decis la loviturile de departajare.

Odegaard, Havertz, Saka și Rice au transformat pentru englezi, în timp ce pentru FC Porto au marcat Pepe și Grujic, iar Wendell și Galeno au ratat, grație intervențiilor lui David Raya.