Arsenal Londra a învins pe teren propriu Brentford, scor 2-1, în runda cu numărul 28 din Premier League. „Tunarii” au urcat provizoriu pe prima poziție a clasamentului, cu un punct peste Liverpool.

Jucatori ai echipei Arsenal LondraFoto: Glyn KIRK / AFP / Profimedia

Arsenal – Brentford 2-1, în Premier League – Victorie obținută pe final

Arsenal are un parcurs de invidiat în Premier League, ajungând la opt victorii consecutive.

În partida de pe Emirates în fața celor de la Brentford, elevii lui Mikel Arteta au deschis scorul după 19 minute prin Declan Rice, cu o lovitură de cap după centrarea lui Ben White.

Oaspeții au egalat însă chiar înainte de pauză, când Yoane Wissa a profitat de o eroare a portarului Ramsdale.

Victoria gazdelor a venit după golul marcat de Kai Havertz în minutul 86, după o centrare a aceluiași White.

În așteptarea marelui meci dintre Liverpool și Manchester City, Arsenal se instalează pe prima poziție a clasamentului din Premier League.