​Manchester United a trecut repede peste șocul înfrângerii din derbiul orașului cu City și s-a impus în fața celor de la Everton, scor 2-0, în runda a 28-a din Premier League.

Marcus Rashford, Manchester United - Premier LeagueFoto: David Davies / PA Images / Profimedia

Manchester United – Everton 2-0, în Premier League – „Diavolii” speră la cupele europene

După două înfrângeri consecutive cu Fulham și Manchester City, formația antrenată de Erik ten Hag a câștigat pe Old Trafford meciul cu Everton.

Alejandro Garnacho a fost jucătorul providențial în acest meci, reușind să obțină un penalti transformat de Bruno Fernandes în minutul 12.

În minutul 36, tânărul atacant argenitian a scor o nouă lovitură de la 11 metri, de această dată Rashford asumându-și transformarea.

Rezultatul consolidează locul al șaselea pentru Manchester United, care s-a apropiat la trei puncte de Tottenham, ultima echipă care ocupă o poziție de cupe europene.