Seria optimilor de finală ale Champions League a fost deschisă marți de Real Madrid și Manchester City, care au reușit să se impună în deplasare. Calificarea se va decide însă în manșa retur.

Jucatorii lui Real MadridFoto: /IPA / Sipa Press / Profimedia

FC Copenhaga – Manchester City 1-3 / RB Leipzig – Real Madrid 0-1, în optimile Champions League

Partida dintre RB Leipzig și Real Madrid a început cu un moment controversat.

După nici două minute, nemții au reușit să marcheze prin Sesko, aflat în poziție regulamentară, dar tușierul a ridicat fanionul iar centralul a anulat reușita.

În afara jocului se afla însă un alt jucător al lui Leipzig care nu influența faza, dar oficialii din cabina VAR au menținut decizia din teren.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Brahim Diaz în startul reprizei secunde, după o acțiune în care a driblat mai mulți jucători și a înscris cu un șut de la marginea careului.

În Danemarca, Manchester City a deschis scorul după doar zece minute prin Kevin De Bruyne, la primul gol în acest sezon de Champions League.

FC Copenhaga a egalat în minutul 34 prin Mattsson, dar la pauză britanicii au intrat în avantaj după golul lui Bernardo Silva.

În prelungirile partidei, Phil Foden a mărit avansul oaspeților, după o pasă a aceluiași De Bruyne.

Partidele retur vor avea loc pe 6 martie.