Atletico Madrid s-a calificat în sferturile Cupei Spaniei la fotbal după un meci superb contra celor de la Real Madrid. A fost nevoie de prelungiri pentru ca cele două mari rivale să fie departajate, iar trupa lui Diego Simeone a avut câștig de cauză pe Wanda Metropolitano, scor 4-2.

Carlo AncelottiFoto: Martin Rickett / PA Images / Profimedia

Atletico Madrid a învins-o pe Real Madrid, scor 4-2, și s-a calificat în sferturile competiției

Gazdele au condus de două ori, după golurile lui Samuel Lino (39) şi Alvaro Morata (57), însă Real a egalat de fiecare dată, mai întâi printr-un autogol al portarului Jan Oblak (45+1), iar apoi prin Joselu (82).

În prelungirile partidei, Antoine Griezmann, golgheterul all-time al clubului Atletico Madrid, a marcat cel de-al 175-lea său gol în tricoul „rojiblanco” (minutul 100), iar apoi Rodrigo Riquelme a tranşat definitiv soarta meciului, în minutul 119.

„Nu știu dacă eliminarea este corectă. Atletico a făcut un efort extraordinar, dar nimeni nu merita să piardă. Am dat totul și nu am nimic de reproșat băieților mei” - Carlo Ancelotti, la finalul partidei cu Atletico Madrid.