Primele patru grupe ale Champions League au ajuns la final și se cunosc toate cele opt echipe calificate în optimile competiției. După Sevilla, Manchester United părăsește și ea cupele europene în acest sezon.

Victor Osimhen, NapoliFoto: Luca Amedeo Bizzarri/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Manchester United – Bayern 0-1 / Napoli – Braga 2-0, în Champions League

Calificată deja în optimi, Bayern Munchen nu s-a dat la o parte din fața lui Manchester United și s-a impus grație golului marcat de Kingsley Coman în minutul 71.

Formația lui Erik ten Hag termină grupa pe ultima poziție și ratează și prezența în primăvara Europa League.

Alături de germani a făcut pasul în optimi și FC Copenhaga, după victoria cu scorul de 1-0 în fața lui Galatasaray, după golul înscris de Lerager în minutul 58.

Deși învinși, turcii vor evolua în șaisprezecimile Europa League.

În grupa C, Napoli a rezolvat rapid partida cu Braga, scor 2-0 și și-a asigurat locul al doilea.

Autogolul lui Saatci din minutul 9 și reușita lui Victor Osimhen din minutul 33 le-a adus italienilor calificarea alături de Real Madrid.

4. Salzburg – 4 p

Primele două clasate din fiecare grupă se califică în optimile Champions League, iar ocupantele locului al treilea în șaisprezecimile Europa League.