Arsenal își continuă sezonul fără eșec din Premier League și s-a impus pe teren propriu în disputa cu Sheffield United, scor 5-0. În aceeași etapă, Chelsea a pierdut pe Stamford Bridge în fața celor de la Brentford, scor 2-0.

Jucătorii echipei ArsenalFoto: John Walton / PA Images / Profimedia

Eddie Nketiah, hat-trick în disputa cu Sheffield United - Brentford, victorie mare pe Stamford Bridge

Arsenal își continuă parcursul excelent din Premier League.

Formația antrenată de Mikel Arteta s-a impus fără emoții în duelul cu nou promovata Sheffield United, la capătul unui meci controlat de „tunari”.

A fost ziua perfectă pentru Eddie Nketiah, care a marcat o triplă la Arsenal, prima din cariera sa.

Internaționalul englez a avut nevoie de 24 de minute pentru a deschide scorul, din pasa lui Declan Rice, iar în minutul 51 a majorat avantajul echipei sale cu o acțiune personală.

Șapte minute mai târziu, Nketiah și-a desăvârșit hat-trick-ul, iar Vieira (min 88, penalty) și Tomiyasu (min 90+6) au închis tabela la 5-0.

Tot sâmbătă, Chelsea a înregistrat un nou rezultat dezamăgitor în Premier League. Cu peste 150 de milioane de euro investiți în această vară, londonezii au pierdut pe teren propriu cu Brentford, scor 2-0.

Jamaicanul Ethan Pinnock a deschis scorul pentru oaspeți (min 58), iar Mbeumo a închis tabela la 2-0, cu un gol înscris în minutul 90+6.

După acest eșec, Chelsea se află pe locul 11 în Premier League, cu doar 12 puncte în 10 etape. Brentford a urcat peste Chelsea, la doar un singur punct.