Manchester City a reușit cea de-a șasea victorie consecutivă în acest start de sezon. „Cetățenii” au trecut cu 2-0 de Nottingham Forest pe teren propriu, chiar dacă au jucat o repriză cu un om în minus.

Erling HaalandFoto: News Images LTD / Alamy / Alamy / Profimedia

Manchester City – Nottingham Forest 2-0, în etapa a șasea din Premier League

Elevii lui Pep Guardiola au început perfect partida cu Nottingham și după doar șapte minute, Phil Foden a deschis scorul cu un șut din interiorul careului, după o minge întoarsă de Walker.

În minutul 14, golgheterul Erling Haaland a majorat avantajul, cu o lovitură de cap din șase metri, după centrarea lui Nunes, stabilind scorul pauzei.

În debutul reprizei secunde, un duel banal pentru minge între Rodri și Gibbs-White s-a transformat într-un conflict, care a dus la eliminarea jucătorului lui City, după ce și-a pus ambele mâini pe gâtul adversarului.

În inferioritate numerică, „cetățenii” au rezistat până la final fără să încaseze vreun gol și își consolidează poziția de lider în clasament.