Echipa națională a României sub 21 de ani a debutat cu o înfrângere în fața Albaniei, scor 3-2, în preliminariile Euro 2025, după ce în minutul 58 tricolorii lui Daniel Pancu conduceau cu 2-0.

Daniel PancuFoto: Inquam Photos / Stefan Constantin

Albania – România 3-2, în Grupa E a preliminariilor Euro 2025 Under 21

Tricolorii mici conduși de pe bancă de noul selecționer Daniel Pancu nu au reușit să obțină măcar un punct din deplasarea din Albania.

După o primă repriză fără goluri, Dina Grameni a deschis scorul în minutul 47, pentru ca Andrei Borza să majoreze avantajul în minutul 58, după un șut respins al lui Rareș Ilie.

Albania a redus din diferență cu noroc în minutul 63 prin Shpendi, iar Berisha cu un șut puternic a adus egalarea în minutul 71.

Cu două minute înainte de final, Pajaziti i-a adus României prima înfrângere din aceste preliminarii.

Pentru România U21 urmează partidele cu reprezentativele similare ale Armeniei și Finlandei, în luna octombrie.

România U21: 1. Sava – 2. Pantea, 3. Ignat, 6. M. Ilie, 11. Borza – 17. Corbu, 15. Vulturar (10. Cîrjan 89), 8. Grameni (21. Filip 76) – 7. Mazilu, 9. Munteanu (c) (14. Burnete 68), 19. R. Ilie (16. Pop 76). Selecționer: Daniel Pancu