România merge în play-off-ul Conference League cu doar două echipe, după partidele disputate joi în turul al treilea preliminar. După ce Farul Constanța și Sepsi Sfântu Gheorghe au reușit calificarea, FCSB a părăsit cupele europene.

Jucatorii echipei Sepsi Sfantu GheorgheFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Nordsjaelland – FCSB 2-0 (în tur 0-0), în turul al treilea preliminar al Conference League

Elias Charalambous a aliniat o formulă inedită de echipă, după ce Alexandru Băluță, anunțat titular, s-a accidentat înaintea partidei.

Cu golgheterul Andrea Compagno lăsat pe banca de rezerve, FCSB a ratat ocazii importante în prima repriză prin Florinel Coman și Adrian Șut.

Înainte de pauză, danezii au deschis scorul din penalti prin Ingvartsen, după un fault în careu comis de Pantea.

Repriza a doua i-a adus pe roș-albaștri în căutarea egalării, dar totul s-a năruit în minutul 62, când Vlad Chiricheș a fost eliminat pentru două cartonașe galbene.

În superioritate numerică, Nordsjaelland a ratat mai multe situații bune, iar în minutul 86 a dat lovitura prin același Ingvartsen.

După 0-0 în manșa tur, FCSB ratează prezența în play-off-ul Conference League.

Principalele momente ale partidei:

Min 90+4: Fluier final în Danemarca. Vicecampioana României părăsește cupele europene.

Min 90: De la margine s-au arătat 4 minute de prelungiri.

Min 86: Gol Nordsjaelland. Ingvartsen reușește dubla cu un șut la colțul lung de la 18 metri.

Min 75: Târnovanu intervine excelent în fața lui Villadsen din poziție ideală de a marca.

Min 69: Danezii trec pe lângă majorarea scorului, dar Nygren ratează ținta.

Min 62: Vlad Chiricheș primește al doilea cartonaș galben după un fault asupra lui Diomande și este eliminat.

Min 46: S-a reluat partida.

Min 45: Pauză, iar FCSB are nevoie de gol în repriza secundă.

Min 43: Gol Nordsjaelland. Ingvartsen transformă cu siguranță lovitura de la 11 metri.

Min 41: Penalti pentru Nordsjaelland, după un fault al lui Pantea asupra lui Diomande.

Min 15: Execuția lui Adrian Șut este respinsă în corner, după o pătrundere excelentă.

Min 11: Ocazie mare pentru danezi, dar Pantea respinge de pe linia porții.

Min 9: Florinel Coman pătrunde și șutează în blocaj, mingea se întoarce la el, dar șutul său este respins de portarul Hansen.

Min 1: A început partida de la Farum.

Echipele de start:

Nordsjaelland: 13. Hansen – 23. Villadsen, 4. Hansen (c), 19. Hey, 5. Frese – 27. Svensson, 6. Tverskov, 10. Diomande – 37. Nuamah, 7. Ingvartsen, 22. Antman. Antrenor: Johannes Thorup

FCSB: 32. Târnoanu – 28. Pantea, 5. Dawa, 21. Chiricheș, 33. Radunovic – 88. Djokovic, 8. Șut, 23. Ov. Popescu – 27. Olaru (c) – 10. Oct. Popescu, 7. Coman. Antrenor: Elias Charalambous

Partida se dispută pe Right to Dream Park din Farum și îl are la centru pe arbitrul kosovar Genc Nuza.

Dacă va trece de Nordsjaelland, FCSB se va duela pentru un loc în grupe cu învingătoarea dublei dintre Partizan Belgrad și Sabah Baku (echipa din Azerbaidjan a câștigat cu 2-0 în tur).

Aktobe – Sepsi Sfântu Gheorghe 0-1 (1-2 la general), în turul al treilea preliminar al Conference League

Sepsi Sfântu Gheorghe a reușit o partidă aproape perfectă în deplasarea de la Aktobe.

După rezultatul de egalitate din tur, elevii lui Liviu Ciobotariu au început meciul în atac, au dominat adversarul și au pus presiune constantă la poarta lui Pokatilov.

Repriza secundă a adus golul calificării, după o ocazie mare ratată, Nicolae Păun a marcat cu o lovitură de cap, după un corner executat de Ștefănescu în minutul 66.

Câștigătoarea Cupei României ajunge în play-off-ul Conference League și se va lupta pentru un loc în grupe cu norvegienii de la Bodo/Glimt.

Min 90+8: Fluier final. Sepsi se califică în play-off-ul Conference League.

Min 90: De la pauză s-au arătat 6 minute de prelungiri.

Min 66: GOOOL Sepsi. Păun deschide scorul cu o lovitură de cap, după cornerul executat de Ștefănescu.

Min 61: Execuția lui Nicolae Păun din apropierea vinclului este respinsă cu greu de portarul advers.

Min 55: Șutul din unghi al lui Andreas Dumitrescu lovește bara.

Min 45: Pauză în Kazahstan, după o primă repriză în care ambele formații puteau deschide scorul.

Min 42: Ocazie mare pentru Sepsi. Safranko scapă singur cu Pokatilov și este blocat, mingea ajunge la Alimi care încearcă un lob, mult peste poartă.

Min 29: Ocazie importantă pentru Aktobe. Șutul lui China din interiorul careului este scos excelent de sub bară de Niczuly.

Min 20: Sepsi pune presiune pe poarta adversă, dar acțiunile românilor au fost până acum respinse de cei de la Aktobe.

Min 1: A început partida din Kazahstan.

Aktobe: 1. Pokatilov – 6. Kasym, 88. Yashin, 77. Shomko (c) – 20. China, 19. Raickovic, 5. Strumia, 31. Tanzharikov – 7. Baytana, 93. Elder Santana, 10. Samorodov. Antrenor: Andrei Karpovich

Sepsi: 33. Niczuly (c) – 13. Ciobotariu, 44. Bălașa, 82. Ninaj, 20. Dumitrescu – 21. Alimi, 5. Rodriguez – 6. Păun, 10. Matei, 11. Ștefănescu – 18. Safranko. Antrenor: Liviu Ciobotariu

Partida se dispută pe Stadionul Central din Aktobe și îl are la centru pe arbitrul italian Daniele Chiffi.

Dacă va trece de Aktobe, pentru Sepsi va urma o „dublă” cu învingătoarea dintre Bodo/Glimt (Norvegia) și Pyunik Erevan (Armenia). Gruparea norvegiană s-a impus cu 3-0 în manșa tur.