România a câștigat cu 2-0 în Andorra, dar selecționerul Edi Iordănescu și jucătorii naționalei nu au scăpat de critici după meciul de sâmbătă.

Edi IordanescuFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Golurile au fost marcate de Dennis Man ('35) și Denis Alibec ('49).

În minutul 61, Marc Rebes a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaș galben.

Florin Răducioiu și Viorel Moldovan, dezamăgiți de tricolori

Florin Răducioiu și Viorel Moldovan consideră că tricolorii trebuiau să marcheze mai multe goluri pe stadionul din Andorra la Vella, mai ales având în vedere faptul că gazdele au jucat jumătate de oră în inferioritate numerică.

„Nu mă așteptam la un joc mare. Avem o echipă oarecum nouă, e început de campanie. Nu mă așteptam la un joc spectaculos. Dar să nu marchezi timp de 30 de minute în superioritate... Mă gândesc la golaveraj. Orice gol contează. E un mare dezavantaj. E și o neputință și o lipsă de luciditate” - Florin Răducioiu la Prima Sport.

„Nu înțeleg! Edi face două schimbări cu profil defensivă când suntem în superioritate numerică. Au intrat Băluță și Marius Marin, când putea schimba altfel și putea aduce un plus la nivel ofensiv. Aveai superioritate numerică, totul era în favoarea ta, dar tu faci schimbări defensive... E ciudat!

Și văd o încrâncenare foarte mare. Îl văd pe Edi pe bancă foarte tensionat, foarte încordat. Mai avea puțin și exploda haina pe el. Da, e presiune mare la națională...” - Viorel Moldovan.

Programul României pentru preliminariile Euro 2024

Toate partidele vor începe de la ora 21:45 și vor fi transmise în format LiveTEXT pe HotNews.ro.

25 martie 2023: Andorra - România 0-2

28 martie 2023: România - Belarus

16 iunie 2023: Kosovo - România

19 iunie 2023: Elveția - România

9 septembrie 2023: România - Israel

12 septembrie 2023: România - Kosovo

12 octombrie 2023: Belarus - România

15 octombrie 2023: România - Andorra