​Învinsă etapa trecută pe terenul celor de la Cremonese, AS Roma și-a luat revanșa în fața propriilor suporteri și a câștigat derby-ul cu Juventus, cu scorul de 1-0.

Jose MourinhoFoto: Giuseppe Maffia/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

AS Roma, victorie cu Juventus - AC Milan coboară pe loc de UEFA Europa League

Formația antrenată de Jose Mourinho a avut parte de un duel greu în cadrul etapei cu numărul 25 din Serie A.

Câștigătoarea UEFA Conference League din 2022 a primit vizita celor de la Juventus pe Stadio Olimpico.

Meciul a avut un ritm destul de scăzut, ambele formații încercând să își surprindă adversara pe contraatac.

În repriza secundă, gazdele au reușit să deschidă scorul prin Gianluca Mancini. Fundașul italian a reluat în poarta lui Szczesny din pasa lui Cristante (min 53).

Chris Smalling putea dubla avantajul Romei, dar portarul „Bătrânei Doamne” a avut o intervenție extraordinară.

Moise Kean a fost aruncat în luptă de Massimiliano Allegri în minutul 89, dar la doar un minut distanță, jucătorul oaspeților a fost eliminat.