AC Milan a suferit o înfrângere în etapa cu numărul 25 din Serie A, fiind învinsă de către Fiorentina pe stadionul Artemio Franchi, scor 2-1.

Jucatorii celor de la AC MilanFoto: Francesco Scaccianoce/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia

AC Milan, emoții mari pentru un loc de UEFA Champions League - Fiorentina i-a stricat planurile campioanei

După 3 succese la rând fără gol primit în Serie A, formația antrenată de Stefano Pioli a suferit în deplasarea de pe Artemio Franchi.

Fără Rafael Leao (suspendat pentru cumulul de cartonașe galbene), campioana en-titre nu prea a contat în atac, mai ales în prima repriză.

Fiorentina a deschis scorul în minutul 49, în urma unei lovituri de la 11 metri transformate de Nicolas Gonzalez.

Milanul a jucat ceva mai bine în repriza a doua, iar Pioli i-a aruncat în luptă pe Zlatan Ibrahimovic și Divock Origi, însă fără rezultat.

Mai mult decât atât, gazdele au mai marcat o dată în minutul 87, prin Luka Jovic, fostul atacant al celor de la Real Madrid.

AC Milan a redus din diferență în al 5-lea minut de prelungire prin Theo Hernandez, dar a fost prea târziu pentru a mai putea obține un rezultat pozitiv.

Campioana Italiei a pierdut și are în continuare emoții pentru un loc de Champions League.

Fiorentina rămâne pe locul 12 și este ferită de emoțiile retrogradării în prezent.