Cu Vlad Chiricheș rezervă, Cremonese a produs o mare surpriză în Serie A și a învins AS Roma (2-1), la capătul unui meci în care Jose Mourinho a fost eliminat.

Jose MourinhoFoto: Giuseppe Maffia/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Cremonese a detonat bomba în Serie A - Victorie cu AS Roma / Vlad Chiricheș a intrat pe final de meci

Cremonese, ultima clasată din Serie A, a învins AS Roma cu scorul de 2-1.

Cu Vlad Chiricheș pe banca de rezerve, formația gazdă a deschis scorul în minutul 17 prin Frank Tsadjout.

Imediat după pauză, centralul partidei l-a eliminat pe Jose Mourinho din cauza protestelor.

Cu o ofensivă totală, AS Roma a restabilit egalitatea prin Leonardo Spinazzola (min 71), dar gazdele au punctat din nou 11 minute mai târziu.

Veteranul Daniel Ciofani a marcat pentru Cremonese de la punctul cu var și a stabilit și scorul final al partidei.

Vlad Chiricheș a fost introdus și el pe teren în minutul 84.

Este prima victorie pentru Cremonese în acest sezon de Serie A, care a urcat pe penultimul loc în clasament. Nou promovata a eliminat-o pe AS Roma și din Cupa Italiei.

Roma rămâne pe locul 5 (44 puncte) și ratează șansa de a le egala pe Inter și AC Milan.