Rapidul nu s-a ridicat la nivelul pretențiilor fanilor, formația giuleșteană pierzând de-o manieră categorică derbiul cu FCSB din Superliga (3-1). La finalul partidei de pe Arena Națională, Adrian Mutu a explicat motivele înfrângerii.

Adrian MutuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Adrian Mutu spune că diferența s-a făcut în prima repriză: Două greșeli colective au decis învingătoarea

Venită pe un val de încredere după victoria cu CFR Cluj (2-1), formația giuleșteană a dezamăgit la meciul cu FCSB.

Gazdele au fost mai bune, victoria fiind una care nu poate fi pusă sub semnul întrebării.

„Am făcut niște greșeli colective care ne-au costat. N-am reușit în repriza a doua să întoarcem rezultatul, chiar dacă am încercat. Nu e convenabil pentru noi, veneam după o perioadă bună. Dar n-avem ce face, ne recunoaștem învinși.

Nu e vorba despre un blocaj. Când faci cadou două goluri, moral cazi puțin și ai nevoie de ceva să te regăsești și să duci meciul până la capăt. La pauză, le-am spus că nu mai contează prima repriză.

A fost un meci echilibrat în repriza a doua, poate cu un plus pentru noi. Din păcate, n-am întors rezultatul.

Plecăm capul, începem să muncim, trebuie să creștem pe viitor și să arătăm dorință de victorie. FCSB are antrenor, e Pinti acolo, pe care îl felicit pentru victorie și pentru tot ce a făcut în acestă perioadă la echipă” - Adrian Mutu la Prima Sport 1.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre FCSB și Rapid.

Grație acestui succes, FCSB a acumulat 23 de puncte și se află pe locul 7 (la trei lungimi în urma Petrolului, care ocupă ultima poziție de play-off). De cealaltă parte, Rapid rămâne pe locul 2, cu 32 de puncte.