Ajuns la 40 de ani, Zlatan Ibrahimovic a înscris pentru prima oară în propria poartă. Suedezul l-a "învins" pe Ciprian Tătărușanu, dar AC Milan a reușit să se impună în cele din urmă pe terenul Bolognei, scor 4-2, și să urce provizoriu pe prima poziție în clasamentul din Serie A.

AC Milan a condus cu 2-0 la pauză grație golurilor marcate de Leao ('16) și Calabria ('35).

În inferioritate numerică după eliminarea lui Soumaoro ('20), gazdele nu au renunțat la luptă și au egalat prin Ibrahimovic ('49, autogol) și Barrow ('52).

Bologna a mai pierdut un jucător în minutul 58, când Soriano a primit cartonaș roșu, iar oaspeții au obținut victoria după ce au înscris prin Bennacer ('84) și Ibrahimovic ('90).