Echipa elvețiană Young Boys Berna s-a calificat, miercuri, în turul trei preliminar al Champions League, fază în care se va întâlni cu CFR Cluj, după ce echipa lui Marius Șumudică a trecut de Lincoln Red Imps (Gibraltar), scor 4-1 la general.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Young Boys a trecut în turul doi preliminar de Slovan Bratislava (Slovacia), scor 3-2 (0-0 în tur).

Au marcat: Siebatcheu '10 (penalty), Garcia '24, Aebischer '49 / Kanga '60 (autogol) și Henty ('62).

În minutul 21, Ratao (Slovan) a ratat un penalty.

Meciurile vor avea loc la 3/4 august, la Cluj-Napoca, şi la 10 august.

Atât Young Boys, cât şi CFR Cluj au asigurată prezenţa în faza grupelor unei competiţii europene, fie ea Champions League, Europa League sau Conference League, în funcţie de rezultatele viitoare, informează News.ro.

CFR Cluj s-a mai întâlnit cu Young Boys Berna în sezonul trecut al Europa League, în faza grupelor. După 1-1 la Cluj-Napoca, echipa română avea nevoie la Berna de o victorie pentru a trece de grupe.

Clujenii au condus cu 1-0 din minutul 84 (gol Debeljuh), dar, în prelungiri, un penalty uşor acordat de arbitrul francez Benoit Bastien a dus la eliminarea campioanei României. Elveţienii au înscris în minutele 90+3 (penalty) şi 90+6 şi au mers în 16-imi.