George Pușcaș, penaltiul ratat și înjurătura lui Cosmin Contra: "Cred că mister de la tensiune şi de la presiune a reacţionat aşa"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 16 octombrie 2019, 8:21 Sport | Fotbal


George Puscas
Foto: frf.ro
George Puşcaş a ratat un penalti în meciul România - Norvegia, scor 1-1, iar selecţionerul Cosmin Contra a înjurat de pe margine în direcţia atacantului, transmite News.ro.
Întrebat dacă i se pare normală ieşirea lui Contra, Puşcaş a răspuns: "Nu ştiu, probabil de la nervi, era presiunea prea mare, asta se întâmplă în fotbal şi trebuie să mergem mai departe. Nu ştiu, nu mă întrebaţi, nu am mai avut de-a face cu aşa ceva, dar cred că mister de la tensiune şi de la presiune probabil a reacţionat aşa. Trebuie să mă concentrez pe teren la ceea ce am de făcut, nu pot să răspund dacă mi se pare normal."

Cosmin Contra şi-a cerut iertare că l-a înjurat pe atacantul George Puşcaş, după ce acesta a ratat un penalti în meciul cu Norvegia. Conform înţelegerii dinaintea meciului, mijlocaşul Nicolae Stanciu trebuia să execute lovitura de la 11 metri, nu Puşcaş.

"Am avut o reacţie nelalocul ei, care nu îmi face plăcere. Nu mi-am dat seama că am avut reacţia aia, am văzut şi eu acum şi îmi cer scuze pentru reacţia aia. Eu cred că sunt lucruri care se întâmplă în fotbal şi lucrurile au fost super-vorbite imediat după meci, împreună cu George, aşa că pentru mine este un subiect închis şi pentru George la fel şi îl aşteptăm din nou să dea gol la meciul cu Suedia. Pe mine nu m-a deranjat că un jucător îşi asumă responsabilitatea şi a ratat, poate să rateze oricine, au ratat mari jucători penaltiuri, pe mine m-a deranjat că nu a respectat ce s-a vorbit înainte de joc, atâta tot. Se poate întâmpla, am vorbit cu George, totul e ok şi mergem înainte împreună să încercăm să ne calificăm. Sunt dezamăgit de rezultat, pentru că eu cred că în seara asta băieţii meritau cele trei puncte. Toată lumea e dezamăgită pentru că au făcut tot ce a fost omeneşte posibil ca să câştige acest meci şi nu am ce să le reproşez, pentru că am avut penalti ratat, am avut o ocazie imensă după 1-0 a lui Florin Andone, nu ştiu dacă a intrat mingea în poartă sau nu, am avut încă două trei ocazii prin care puteam să liniştim acest joc şi din păcate am primit un gol în minutele de prelungire, care ne face să nu mai depindem chiar de noi. Depindem de noi, dar nu în mare măsură", a declarat Contra, în conferinţa de presă de după meci.

România a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul disputat, marţi, pe Arena Naţională, cu Norvegia, în etapa a VIII-a a Grupei H a preliminariilor Euro-2020. Puşcaş a ratat un penalti, în minutul 52. România rămâne pe locul al treilea al grupei.

Au marcat: Mitriţă '62 / Sorloth '90+2.

În minutul 51, Mitriţă l-a deschis pe Bancu în careul oaspeţilor, iar Berge l-a busculat pe jucătorul Universităţii Craiova. Arbitrul a dictat penalti. Puşcaş a executat lovitura de la 11, dar Jarstein a respins în corner, în minutul 52.

În minutul 64, Florin Andone a trimis balonul cu capul în bară.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6136 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    mister (Miercuri, 16 octombrie 2019, 8:38)

    levierul [utilizator]

    dar trebuie sa stii cum se pronunta ca sa intelegi cu ce se ocupa Cosmin Impotriva.
    Imi amintesc cand am stat acasa pentru ca a bagat-o in poarta impotriva noastra. Calitate domnule! Calitate!
  • +6 (6 voturi)    
    " Mister" are antecedente penibile(nv Davids) (Miercuri, 16 octombrie 2019, 9:10)

    Plagarus [utilizator]

    Batea si spargea capete prin TM.Condamnat pt. ca a lovit un politist,a scapat cu amenda la recurs.
    • 0 (6 voturi)    
      Puscas e vinovat ptr ratarea penaly-ului (Miercuri, 16 octombrie 2019, 9:55)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Am mai jucat si eu fotbal la nivel de amator marunt, si la loviturile de la 11m sunt 2 strategii:
      - dai tare, ochind vinclul sau plasa laterala; daca nu ai ghinionul sa o dai in bara, ai dat gol. Portarul nu poate ajunge acolo asa repede, cu conditia sa fi dat tare (asa se explica ca toti portarii care executa lovituri de la 11m dau tare si in plasa laterala)
      -dai plasat, dar pacalesti portarul in ultima fractiune de secunda: adica te prefaci ca dai in dreapta si, in ultima fractiune de secunda, misti din glezna si dai in stanga, trimitand portarul in dreapta. Asa fac jucatorii foarte talentati, gen Maradona, Messi, Hagi, Bebetu etc.
      Ei bine, Puscas nici nu si-a luat avant mare ca sa dea tare, si nici talentat ca Hagi nu este ca sa pacaleasca portarul . A incercat un mix intre cele doua si nu i-a iesit. La fel si Coman in meciul cu Danemarca de la tineret, nu a dat nici tare, nici cu fenta...ambele lovituri au fost prost executate.
      Dupa parerea mea ai nostri ar trebui sa ia lectii clare de executare a penaltyurilor, de la cei care se pricep.
      • +2 (2 voturi)    
        Stia ca nu a fost penalty si s-a jenat de ac...... (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:48)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ......pomana nemeritata !!!
    • +2 (4 voturi)    
      Gurita Andresan (Miercuri, 16 octombrie 2019, 10:44)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Cred ca i se potriveste mai bine Gurita Andresan decat Mister. Nu e niciun mister de ce.
  • +6 (6 voturi)    
    mister (Miercuri, 16 octombrie 2019, 10:18)

    minos [utilizator]

    Ce pretentie ridicola au antrenorii prost educati, sa li se spuna mister. Este un fel de bos sau sefu' rostit de parcangi sau cersetori. Imi aminteste si de penibilul Cristoiu si cum se umfla el in pene cand i se spune Maestre.
  • +3 (5 voturi)    
    penaltiul ala ratat (Miercuri, 16 octombrie 2019, 10:32)

    nash pandelica [utilizator]

    ar fi contat enorm in economia meciului, daca se termina cu mingea'n plasa.
    si eu sunt de acord ca, la tensiunea si incarcatura jocului, penaltiul trebuia tras de unul cu experienta, iar stanciiu sau deac erau mai nimeriti.
    toti cei din teren trebuie sa respecte indicatiile antrenorului, caci el este cel ce plateste esecurille..
    la cate injuratur sunt pe iarba, intr'un meci asa de important...
    sau cate injuraturi primesc arbitrii..
    mi'amentesc de king gica cum isi baga. in gura mare pe tot terenu' can' nu'i convenea de colegii de echipa, de arbitrii sau alte deranjuri.
    azi, e marele si slavitul ...rege.
    deci, pana si regii injura !

    si apropo de contra, mai bine pe r. marin il scotea, si'l lasa pe olteanu' pitic in teren.
    caci el a fost cel care luase deja trei puncte....
    pe cooperarea in teren a lui mitirta cu stanciu ar trebui insistat.

    si ref. la presa, asa i'au facut si lui razvan lucescu.
    poate'l vor inapoi pe barbugiu....ca e de succes in banie...cum laudae de la presa ..de specialitate, in special gigi sport tv.

    las' ca batem suedia ! HAI ROMANIA !
    • +1 (1 vot)    
      strategie (Miercuri, 16 octombrie 2019, 10:46)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      la cum au bagat curul in poarta si au facut eterna retragere in coltul terneului advers, de unde pierd mereu mingea ridicol si apoi iese un contra-atac superb, daca dadeau gol din penalty (de altfel nu a fost deloc fault) atunci probabil ca se termina 1-3 .. minim.
  • +1 (3 voturi)    
    Romania - Norvegia (Miercuri, 16 octombrie 2019, 12:34)

    12Cristian [anonim]

    Usurinta cu care ratam lovituri de la 11 este RUSINOASA! Pt astfel e cretini/cretinii ale unor jucatori putem pierde si calificarea! Auzi ca acum sa batem Suedia si sa scoatem egal la spanioli!
    Merita injurat de sus pana jos, mai ales ca a jucat si slab si NU era el cel desemnat sa execute! Contra e prea moale cu acesti dobitoci! La rezerve cu el!
  • +1 (1 vot)    
    Un test interesant... (Miercuri, 16 octombrie 2019, 16:25)

    adiior [utilizator]

    Daca i-ar pune pe ai nostri sa joaca fara advesar tot ar gresi pase si preluari. Unde mai pui daca faca asta si din alergare...

    Ar fi interesant de numarat, nu doar pasele, ci si pasele si preluarile gresite.