CSU Craiova s-a calificat în turul trei preliminar al Europa League, după ce a trecut de Honved Budapesta, scor 3-1 la loviturile de departajare (0-0 după 120 de minute, ca în tur). Meciul a fost întrerupt timp de jumătate de oră, după ce o petardă a explodat în apropierea arbitrului Arnold Hunter și acesta a fost lovit în cap cu un obiect (cel mai probabil o brichetă). Portarul Mirko Pigliacelli a fost eroul oltenilor apărând trei penalty-uri.

Bucuria oltenilor:

Au evoluat următoarele echipe:

CSU Craiova: Pigliacelli – Martic (Briceag '13), Kelici, Acka, Bancu - Cicâldău, Mateiu, Ivanov (Qaka ’75) - Bărbuţ, M. Roman (Fortes '94), Vătăjelu (Ioniţă ’63). Antrenor Corneliu Papură;

Honved: Lefkovits (Berla ’40) - Ikenne, Batik, Kamber, Lovric, Kukoc (Niva '92) - Kesztyus, Moretti (Uzoma ’73), Bano-Szabo - Moutari, Kulach (Ngog ’78). Antrenor Giuseppe Sannino.

Cartonaşe galbene: Vătăjelu '59 Bancu '93, Ioniţă '111, Fortes '120+10 / Lovric '22, Kukoc '33, Moretti '52, Moutari '57, Kamber '115, Batik '120+10.

Arbitri: Arnold Hunter - Gareth Eakin şi Georgios Argyropoulos - Jamie Robert Robinson (toţi Irlanda de Nord).

• Desfășurarea livetext a partidei:

3-1 Pigliacelli este eroul Craiovei, după ce a apărat și șutul lui Bano-Szabo.

3-1 Cicâldău execută cu mult calm, pe jos, și marchează.

2-1 Ikenne trage în aceeași direcție și îl învinge pe Pigliacelli.

2-0 Fortes îl învinge pe Berla cu un șut la vinclu.

1-0 Pigliacelli apără și șutul lui Batik.

1-0 Ioniță transformă cu siguranță.

0-0 Pigliacelli apără fără probleme șutul slab al lui Kamber.

Urmează lovituri de departajare pe stadionul din Craiova.

Fundașii lui Honved pasează între ei, oltenii nu se apropie, ambele echipe așteaptă loviturile de departajare, în timp ce suporterii de pe "Ion Oblemenco" fluieră.

Jamie Robertson intră pe teren, jocul reîncepe.

Antrenorul Sannino stă în mijlocul jucătorilor și dă indicații. După 35 de minute, meciul nu a fost încă reluat.

Jucătorii așteaptă ca arbitrul să revină pe teren.

Meciul va continua după ce a fost întrerupt timp de 25 de minute. Jamie Robinson îi va lua locul lui Arnold Hunter.

"Totul stă la mâna arbitrului. Doar el poate lua decizia. Dacă se simte bine și poate continua va lua măsurile disciplinare corespunzătoare, dacă nu, Craiova va pierde la masa verde", a declarat Ion Crăciunescu, pentru GSP.ro

Arbitrul Arnold Hunter pleacă la vestiare, arbitrul de rezervă se îmbracă la loc, jucătorii se adună la marginea terenului.

Fortes și Batik primesc cartonașe galbene. Arbitrul pare în continuare amețit și este posibil să fie înlocuit de Jamie Robert Robinson.

Discuțiile continuă între oficialii partidei.

Arbitrul se ridică, rămâne de văzut ce decizie va lua.

'120 Qaka îl lovește pe Batik cu pumnul. Arbitrul se apropie de incident, o petardă este aruncată din tribune și explodează lângă acesta. Arnold Hunter se pune în genunchi, salvarea intervine și partida este întreruptă.

'119 Cicâldău centrează bine din lovitură liberă, Berla respinge în corner lovitura de cap a lui Fortes.

'115 Galben și pentru Kamber, care l-a faultat pe Bancu în timpul unui contraatac al oltenilor.

'111 Ioniță îl faultează pe Batik și ia galben.

Prima repriză de prelungiri se termină fără gol marcat.

'105+1 Fortes reia cu o lovitură de cap, dar mingea trece pe lângă poartă.

'101 Ioniță se întoarce și trage de la marginea careului, dar nu prinde cadrul porții.

'94 Ultima schimbare și pentru Papură: Roman iese, Fortes intră.

'92 Bancu ia galben.

'91 Sannino face schimbarea suplimentară: Niba îi ia locul lui Kukoc.

A început prima repriză de prelungiri.

Finalul timpului regulamentar. Honved are un corner în ultimele zece secunde, dar nu fructifică ocazia și vom avea prelungiri (0-0 ca în tur).

De la margine sunt arătate cinci minute suplimentare.

'86 Oltenii domină, dar nu pot trece de apărarea advevrsă. Briceag mai trimite o dată în brațele lui Berla.

'84 După mai multe contre, mingea ajunge la Ioniță, însă șutul acestuia este blocat de intervenția a doi fundași.

'82 Bancu trimite un șut fără preluare din afara careului, mingea trece pe lângă poartă.

'78 Ultima schimbare și la Honved: N'Gog intră în locul lui Kulach.

'77 Bărbuț ia pe cont propriu o acțiune în flancul drept și trage în plasa laterală.

'75 Papură efectuează ultima schimbare: Qaka în locul lui Ivanov.

'73 Moretti este înlocuit cu Uzoma.

'63 Ioniță îi ia locul lui Vătăjelu.

'59 Vătăjelu este primul jucător avertizat din formația lui Papură.

'57 Honved continuă jocul dur, Moutari vede și el galben.

'53 Moretti este al treilea jucător de la Honved care primește cartonaș galben, după un fault la Mateiu. La faza următoare, Briceag trage pe centrul porții și nu îi pune probleme lui Berla.

'50 Roman preia în careu, însă este blocat de Batik în ultimul moment.

'47 Oltenii beneficiază de o lovitură liberă din marginea careului. Cicâldău trimite bine, Berla respinge în bară.

A început repriza secundă.

Pauză la Craiova. În continuare fără gol între CSU și Honved.

'45+6 Șutul lui Bancu este respins în corner de Kamber.

'35 Portarul lui Honved, Levkovich, se accidentează grav (a fost nevoie de intervenția ambulanței) și este înlocuit cu Attila Berla. Partida a fost întreruptă timp de cinci minute.

'33 Kukoc este al doilea jucător avertizat cu galben, după un fault la Roman.

'31 Mateiu trage de la distanță și îl întinde serios pe portarul ungurilor.

'30 Mateiu și Bărbuț combină pe un spațiu restrâns și cel din urmă apucă să tragă la poartă, dar Levkovich reține.

'24 Roman trimite pe lângă poartă din lovitură liberă.

'23 Lovric primește primul cartonaș galben al partidei, după un fault la Bărbuț.

'12 Martic se accidentează și cere schimbarea. Papură îl introduce pe Briceag.

'8 Ivanov avansează în teren și trage la poartă, însă Levkovich prinde fără probleme.