Liverpool continuă cursa pentru titlu în Premier League. Echipa antrenată de Jurgen Klopp s-a impus, scor 3-1, în deplasare, împotriva lui Southampton, și a revenit pe primul loc (are un meci în plus disputat față de Manchester City).

Meciul nu a început deloc bine pentru oaspeți. Shane Long a deschis scorul pentru "Sfinți" în minutul 9, cu un șut din careu. Naby Keita a egalat cu o lovitură de cap în minutul 36, reușind astfel primul său gol pentru "cormorani".

În pericol să piardă puncte importante în lupta pentru titlu, Liverpool a tras tare pentru victorie. Cu 10 minute înainte de final, Salah a luat pe cont propriu o fază, a plecat din jumătatea de teren a echipei sale și nu s-a oprit decât după ce tabela arăta două goluri în dreptul cormoranilor. Henderson a stabilit scorul final în minutul 86.

Liverpool a înscris de 20 de ori în ultimele 15 minute ale meciurilor din acest sezon. De asemenea, echipa lui Klopp a câștigat 16 puncte după ce a fost condusă în partidă.