Echipa națională a României a câștigat, sâmbătă, în etapa a cincea a Grupei 4, din Seria C a Ligii Națiunilor, împotriva reprezentativei Lituaniei, scor 3-0. "Tricolorii" au deschis rapid scorul (Pușcaș 7') și și-au făcut partida ușoară. Jocul bun de pase și lipsa răspunsului adversarilor au adus o victorie facilă pentru echipa antrenată de Cosmin Contra. Keșeru (47') și Stanciu (65') au majorat scorul și au readus România pe poziția secundă. Pentru a câștiga grupa, pe lângă victoria obligatorie în fața Muntenegrului, România are nevoie ca Lituania să încurce Serbia (chiar și un egal ar califica echipa noastră).

George Puscas, alaturi de Alexandru MaximFoto: frf.ro

Au evoluat echipele:

România: Tătărușanu – Benzar, Săpunaru-cpt., Moți, Bancu – Anton, Stanciu (Cicâldău, 72′) – Chipciu (Deac, 65′), Maxim, Keșeru (Hagi, 68′) – Pușcaș. Selecționer: Cosmin Contra

Lituania: Šetkus – Vaitkūnas, Girdvainis, Žulpa, Baravykas – Šimkus (Slivka, 65′), Vorobjovas – Petravičius (Kazlauskas, 80′), Sirgėdas, Novikovas – Černych (Šernas, 74′). Selecționer: Edgaras Jankauskas

Cartonașe galbene: Bancu '25, Pușcaș '35, Anton '81, Deac '82 / Novikovas '44, Girdvainis '78

Cartonaș roșu: Novikovas '87, după al doilea galben

1. Serbia 5 meciuri (7-3) 11 puncte

2. România 5 (7-3) 9

3. Muntenegru 5 (7-5) 7

4. Lituania 5 (2-12) 0

Tot ce trebuie să știi despre Liga Națiunilor.

Au rămas de disputat:

20 noiembrie | Serbia – Lituania, Muntenegru – România (ora 21:45)

Ce a spus selecționerul Cosmin Contra:

"Vreau să felicit jucătorii pentru felul în care au abordat meciul. Am jucat din nou fără spectatori şi vă spun sincer că e o stare destul de nasoală în rândul jucătorilor când ies pe teren şi trebuie să joace cu tribunele goale. Băieţii au înţeles că trebuie să aibă altă atitudine. Am surprins un pic în primul 11 jucând cu doi atacanţi, cred că mi-a ieşit destul de bine această alegere, pentru am avut mai multă prezenţă în careu. Mi-a plăcut cum au colaborat Keşeru şi Puşcaş, mijlocaşii centrali au făcut un efort extraordinar, la fel cei din bandă. În general, toţi jucătorii au jucat foarte bine, sunt foarte mulţumit de felul în care au arătat în multe momente. Mai avem unele probleme cu pasele în spate, spre portarul propriu, dar sperăm pe viitor să le eliminăm. Cei doi fundaşi centrali care au jucat în trecut sunt accidentaţi şi a trebuit să schimb. La acţiunea trecută am ales să-l aduc pe Tamaş pentru experienţă. Şi Moţi e un jucător care are experienţă, dar poate nu aşa multă la echipa naţională, mai mult la echipa lui de club. Dar azi a făcut un cuplu de fundaşi centrali foarte bun cu Săpunaru. Înainte de meci m-am gândit să-l bag pe Nedelcearu sau pe Paşcanu, dar am ales să joc cu cei doi datorită experienţei. Echipa Lituaniei e o echipă care joacă direct, pe mingi lungi şi i-am atenţionat pe fundaşii centrali la aceste acţiuni", a declarat Contra, la Pro TV.

Ce au declarat jucătorii la finalul partidei:

"Suntem destui de la tineret aici, mai sunt Răzvan Marin, Manea, înseamnă că am făcut treabă bună la U21, practic am făcut istorie. Când faci bine, toate vin de la sine. Sperăm să repetăm şi la echipa mare performanţele de la U21. Tricoul o să-l ţin acasă pe lângă toate cele de la Viitorul, Fiorentina, când am debutat. M-am simţit bine la seniori, m-am integrat bine, totul a decurs bine şi sper să vin cât mai des la naţională. Mergem în Muntenegru cu gândul să câştigăm. Avem victoria asta, ne-a dat un impuls bun şi mergem să câştigăm. Tata mi-a urat baftă, să fiu eu, să-mi văd de treaba mea şi curaj. Când vii la naţională, trebuie să fii pregătit de orice, să-ţi reprezinţi ţara. Este un pas înainte, dar visul meu este devin jucător de bază la naţională. Mă simt bine pe teren şi nu am emoţii", a declarat Hagi la Pro TV.

"Sunt foarte fericit, îi mulţumesc lui Mister, şi familiei, le dedic acest gol, de mic mi-am dorit să dau gol la naţională. Va fi foarte greu la Podgorica, vrem să dăm continuitate acestui meci bun. Am avut emoţii pozitive când am aflat că voi fi titular. Vreau să continui să joc pentru naţională, este cel mai frumos sentiment. Sora mea, cumnatul meu, mama, tata şi prietenul meu cel mai bun m-au susţinut şi le dedic acest gol. Nu a fost uşor să joci fără spectactori, deşi auzeam mai bine indicaţiile lui Mister. Vrem să terminăm această campanie cu o victorie. La Podgorica va fi mai greu, dar noi vom fi mult mai motivaţi să aducem cele trei puncte pentru România", a declarat Puşcaş, conform News.ro.

Desfășurarea LiveScore a partidei:

Final de meci: România vs Lituania 3-0 (Pușcaș 7', Keșeru 47', Stanciu 65')

87' Novikovas primește al doilea cartonaș galben după un fault la Cicâldău și este eliminat

82' Cartonașe galbene pentru Paul Anton și Ciprian Deac

80' Ultima schimbare și pentru lituanieni. Kazlauskass a intrat în locul lui Petravicius

77' Ciprian Deac a fost faultat de Girdvanis care a intrat prin alunecare și a primit cartonaș galben

76' Tătărușanu a repins în corner o centrare a lui Sernas care a fost aproape să-l surprindă pe portarul lui Nantes

74' Modificare și la Lituania. Cernych a fost schimbat cu Sernas

72' Ultima schimbare în formația României. Nicușor Stanciu este înlocuit cu Alexandru Cicâldău

68' A doua schimbare a lui Contra. Ianis Hagi debutează în naționala mare. El i-a luat locul lui Claudiu Keșeru

65' Gool România! Nicușor Stanciu marchează direct dintr-o lovitură liberă din apropierea liniei de aut. Setkus nu a reușit să blocheze șutul său la colțul scurt

65' Primele schimbări ale partidei. Ciprian Deac îi ia locul lui Alexandru Chipciu, în timp ce Vykintas Slivka l-a înlocuit pe Domantas Simkus în formația Lituaniei

60' Bancu centrează pentru Stanciu, al cărui șut din prima este prins de Setkus

51' Șutul lui Cernych din întoarcere trece puțin pe lângă poarta unui Tătărușanu care a rămas nemișcat

47' Gool România! Stanciu combină cu Maxim, acesta în întoarce pasa cu un călcâi, Setkus respinge în față șutul lui Stanciu, iar Claudiu Keșeru este pe fază și trimite balonul în poartă

46' A început repriza secundă. Nicio schimbare la pauză

Pauză la Ploiești. România vs Lituania 1-0, golul "tricolorilor" a fost marcat de George Pușcaș în minutul 7.

45' Bancu centrează în careu, Zulpa respinge greșit spre Maxim, însă șutul acestuia din colțul careului mic nu prinde spațiul porții

44' Novikovas este primul lituanian care primește cartonaș galben

39' Benzar faultează în colțul stâng al careului și le oferă lituanienilor o lovitură liberă. Novikovas trimite direct spre poartă, dar șutul său cu efect trece peste vinclul porții lui Tătărușanu

35' George Pușcaș este al doilea jucător avertizat cu cartonaș galben

30' Keseru trimite pe poartă, dar șutul său este respins de plonjonul lui Setkus. România trece printr-o perioadă bună, "tricolorii" petrecând mult timp în apropierea careului advers

25' Bancu primește primul cartonaș galben al partidei

21' Stanciu trimite cu mult efect dintr-o lovitură liberă de la mare distanță, însă șutul său trece puțin pe lângă poartă

14' Alexandru Maxim trimite în bară după o patrundere din partea stângă, asemănătoare cu cea din meciul disputat la Vilnius

7' Gool România! George Pușcaș deschide scorul cu un șut pe jos din apropierea porții. Pasa decisivă i-a aparținut lui Chipciu

1' A început partida. Lituanienii au fost aproape de a deschide scorul încă din secunda 28, însă lovitura de cap a lui Sirgedas a trecut peste

S-au jucat meciurile:

7 septembrie | România – Muntenegru 0-0, Lituania – Serbia 0-1 (D. Tadić 38-pen.)

10 septembrie | Serbia – România 2-2 (Mitrović 26, 63 / Stanciu 48-pen., Ţucudean 68), Muntenegru – Lituania 2-0 (Savić 34-pen., Janković 35)

11 octombrie | Lituania – România 1-2 (Žulpa 90 / Chipciu 13, Maxim 90+4), Muntenegru – Serbia 0-2 (Mitrović 18-pen., 81)

14 octombrie | România – Serbia 0-0, Lituania – Muntenegru 1-4 (Baravykas 88 / Mugoša 10, 45+1-pen., Kopitović 35, Zorić 86)

17 noiembrie | Serbia – Muntenegru 2-1 (Ljajic 30, Mitrović 32 / Mugoša 70), România – Lituania 3-0 (Pușcaș 7, Keșeru 47, Stanciu 65)