​Real Madrid a terminat la egalitate partida disputată împotriva rivalilor de la Atletico Madrid, scor 0-0, și a ratat oportunitatea de a trece pe primul loc al clasamentului.

Real,învinsă de Sevilla la mijlocul săptămânii, o putea depăși pe Barcelona,care a remizat cu Athletic Bilbao, scor 1-1.

Voleul lui Gareth Bale din prima repriză a trecut puțin pe lângă poartă, iar galezul a ieșit la pauză, după ce s-a accidentat.

Cea mai bună ocazie a lui Atletico a venit din partea lui Antoine Grizmann, însă șutul său a fost salvat de Thibaut Courtois.

Real Madrid a dominat repriza secundă, însă nu a reușit să treacă de portarul Jan Oblak, care a respins cu ușurință șuturile lui Marco Asensio și Dani Carvajal.

Atacantul lui Atletico, Diego Costa, a ajuns la 16 meciuri în campionat fără gol marcat.

Suporterii Realuli au început, din frustrare, să cânte "Ronaldo, Ronaldo" în repriza secundă. Portughezul a părăsit echipa în vară pentru a merge la Juventus.

În altă partidă a serii, disputată între Eibar și Sevilla, o barieră de securitate a tribunei stadionului din Eibar s-a prăbuşit în zona fanilor andaluzi, iar mai multe persoane au fost transportate la spital, însă niciuna nu se află în stare gravă, potrivit News.ro. Sevilla s-a impus cu scorul de 3-1.

7. Celta Vigo 6 (11-9) 9

Click aici pentru a vedea rezumatul partidei dintre Real Madrid și Atletico Madrid.